четврток, 27 јуни 2019
Економија 27.06.19 | 23:54

По скратена постапка: Донесен Законот за поврат на ДДВ

Собранието вечерва во скратена постапка го донесе Законот за враќање на дел од данокот на додадена вредност на физичките лица, чија цел, според Владата како негов предлагач,...

Македонија 27.06.19 | 23:34

Под притисок на јавноста: Нема да има операции за промена на полот на државна сметка

Оперативен зафат за промена на полот нема да постои на сметка на Фондот за здравствено осигурување и таков зафат нема да се изведува во јавна здравствена установа, информира...

Македонија 27.06.19 | 23:29

Која е Елези: Заев ќе раководи со финансиите а Ширет е заменик министер

Oткако премиерот Зоран Заев го повлече својот предлог истовремено да биде и министер за финансии, фактички прв човек во ова министерство ќе биде заменичката Ширет Елези.Но...

Македонија 27.06.19 | 23:13

Избрани новите министри во владата на Заев

По повеќе часовна расправа, Собранието избра пет нови министри во Владата на Зоран Заев. Насер Нуредини ќе раководи со Министерството за животна средина, Горан Милевски...

Црна хроника 27.06.19 | 23:02

Мртвиот човек пронајден на Самоиловата тврдина, бил од Тетово

Повозрасен маж од Тетово денеска е пронајден мртов на Самоиловата тврдина во Охрид. Информацијата за МИА ја потврди портпаролот на СВР Охрид Стефан Димоски, кој посочи...

Скопје 27.06.19 | 22:39

Спортски автомобили го преплавија центарот на Скопје

Вечерва љубителите на спортски автомобили имаат ретка можност да присуствуваат на изложбата на спортски автомобили во центарот на Скопје. Автомобили има дојдено од...

Црна хроника 27.06.19 | 22:15

Трагедија: Мртов човек пронајден на Самоилова тврдина во Охрид

Денеска во Охрид околу 12 часот, турист од Република Србија во Самоиловата тврдина во Охрид забележал тело на човек, при што била повикана брза помош. Од страна ИМП констатирана...

Македонија 27.06.19 | 22:09

Максим Димитриевски: Менувај го полот, но не на државна сметка!

По денешната најава од министерот за здравство Венко Филипче и државниот врв дека хирушката промена на полот отсега ќе се прави на државна сметка со остра реакција...

Скопје 27.06.19 | 22:02

Малку ред нека има: Шилегов во улога на сообраќаен полицаец!

Градоначаликот на Скопје, Петре Шилегов, почна да воведува ред во сообраќајот. Тој постави видео на кое се гледа како им кажува на возачите каде и како да возат, со оглед...

Македонија 27.06.19 | 21:44

Мицкоски: Правото на живот е поголемо и поважно од се друго, промена на полот, не со пари на граѓаните!

Разузданоста на деспотот нема крај. Кога граѓаните плачат поради неквалитетното здравство каде цената неретко е човечкиот живот и власта нема решение, сега се најавува...

Свет 27.06.19 | 21:18

Експлозијата на гас во Виенa зеде жртви: Меѓу загинатите и мајка на две деца

Во урнатините на петкатната зграда во Виена која се сруши по експлозија на гас, било најдено безживотно тело на 29-годишна жена, мајка на две деца, а пожарникарите се обидуваат...

Економија 27.06.19 | 20:46

Утре ќе се знае дали ќе добиеме повисоки или пониски сметки за струја

Утре ќе се знае дали граѓаните на универзалниот снабдувач ЕВН Хоум ќе му плаќаат поскапа или поевтина струја. Регулаторната комисија за енергетика точно напладне ќе...

Естрада 27.06.19 | 20:36

Баш врела: Карлеуша се соблече во никогаш побезобразно минијатурно бикини

Јелена Карлеуша отпатува во Турција каде ужива во едно тамошно летувалиште. ЈК уште еднаш ги покажа своите облини, овојпат во хотелска соба. Карлеуша се соблекла во...

Филм 27.06.19 | 20:11

Последно збогум: Почина славниот актер!

Американскиот актер Макс Врајт почина на 76-годишна возраст во својот дом во Калифорнија. Туморот му бил дијагностициран пред 24 години, а сега тој ја загуби битката со...

Балкан 27.06.19 | 19:53

Мета ги презакажа локалните избори за октомври, Рама одбива нов датум

Албанскиот претседател, Илир Мета ги презакажа локалните избори кои треба да се одржат на 30 јуни, за 13 октомври. Одлуката на Мета следи по најавата на опозицијата за...

Македонија 27.06.19 | 19:45

Ќути и трпи: Дац за финансирањето на промена на полот со државни пари

Актерот Драган Спасов- Дац на својот Фејсбук профил сподели статус во врска со најавата на министерот за здравство Венко Филипче дека операциите за промена на полот...

Економија 27.06.19 | 19:27

Кој и како носел странски инвестиции – интернет страниците на министрите зјаат празни

Колку инвестиции донеле министрите за привлекување на странски инвестиции и советниците, кои државаат годишно ја чинат околу 240 илјади евра, анализира Пресинг ТВ ....

Ракомет 27.06.19 | 19:12

Вардар против Веспрем и Кјелце ја почнува битката за одбрана на европскиот трофеј

Македонскиот и европски шампион Вардар одбраната на трофејот во Лигата на шампионите ќе го почне од Група А следната сезона, онака како што ја заврши претходната сезона,...

Свет 27.06.19 | 19:00

Тинејџер херој фати двегодишното девојче кое паднало од вториот кат на зградата

Алжирецот Феуз Забат беше прогласен за херој во Турција откако успеа да го фати двегодишното девојче што падна од прозорец на стан во зграда на вториот кат. 17-годишниот...

Економија 27.06.19 | 18:54

Само еден човек во Арачиново платил данок – собрани цели 970 денари!

Пpoблемот со општините во Македонија е што голем дел од нив немаат изградено добри манаџерски административни капацитети за финансиски менаџмент, немаат направено...