вторник, 25 јуни 2019
Скопје 25.06.19 | 23:46

Утре без струја повеќе делови од Скопје

Поради технички зафати во дистрибутивната електро-мрежа утре без електрична енергија ќе останат корисниците од општините Карпош, Сопиште, Ѓорче Петров, Аеродром, Гази...

Интима 25.06.19 | 23:34

Не се самозадоволувал 700 дена, решил да продолжи

Maж се одлучил да престане со самозадоволувањето и досега успеал да издржи две години. Исклуството во овие 700 дена тој го сподели на онлајн заедницата „NoFap“ која има...

Црна хроника 25.06.19 | 23:21

Мајка и бебе повредени во тешка сообраќајка вечерва

Бебе и жена се повредени вечерва во тешка сообраќајна несреќа на патниот правец Ресен-Охрид кај местото викано Претнов Моста, дознава ТВ21. Сподер информациите на телевизијата,...

Интима 25.06.19 | 23:09

Вечерва пред да легнете, направете ги овие две работи

Ако нешто не ви оди во заедничкиот живот со вашиот партнер, можеби една од причините за незадоволството се погрешните ритуали што ги имате пред спиење. Имено, многу љубовни...

Економија 25.06.19 | 22:55

Стечајната постапка за ОХИС е завршена, се разгледуваат законските можности за барањата на поранешните вработени

Вицепремиерот задолжен за економски прашања и координација со економските ресори, Кочо Анѓушев, денеска оствари средба со поранешните вработени од ОХИС кои штрајкуваа...

Колумни 25.06.19 | 22:45

Тимоние нема да се грижи за политичките кариери на овдешните политичари

Христо Ивановски Кристијан Тимоние до сега можеби испраќал пораки во подзавиена форма, им давал поттик на политичарите од власта, што е нормално за секој еден амбасадор,...

Сервиси 25.06.19 | 22:31

Славчо Попоски излезе со конечна прогноза, еве какво време следува

Уште утре во попладневните часови ќе биде нестабилно облачно со локална појава на пороен дожд, грмежи, засилен ветер и услови за појава на град, прогнозира Славчо Попоски. Според...

Калеидоскоп 25.06.19 | 22:18

Kaде е Македонија на листата најмирољубиви земји во светот

Исланд е земја со највисок индекс на мир во светот, покажува неодамна објавеното истражување на Институтот за економија и мир (Institute for Economics and Peace). По Исланд следуваат...

Естрада 25.06.19 | 22:09

Му ја искинаа маицата: Како Дарко го прослави раѓањето на синот

Дарко Лазиќ го прослави раѓањето на синот Алекеј со жива музика и многу пријатели и роднини.  Пејачот славел под шатор скоро цел ден во неговиот дом во Брестач. На крај,...

Македонија 25.06.19 | 21:46

Заев: Заедничка беше одлуката Дураки да ја напушти екологија

Во врска со министерот за животна средина и просторно планирање Садула Дураки кој со реконструкцијата е предлог да биде на чело на новото Министерство за политички...

Македонија 25.06.19 | 21:34

Заев за Дудуш: Фер е да се слушне и другата страна за тоа што била причината

Не само што реагирав, туку јас сум згрозен од таа постапка која произлезе од т.н „бомба“ за тепањето на градоначалникот на општина Шуто Оризари Курто Дудуш, изјави вечерва...

Македонија 25.06.19 | 21:18

Земјоделците не знаат што со себе од очај, а во МЗШВ се пијат коктели

Со богата шветска маса и алкохол денеска во Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, вработените го испратија довчерашниот министер Љупчо Николоски...

Македонија 25.06.19 | 21:07

Единствената причина за промената на Тевдовски е моето влегување во Министерството

Не сум незадоволен од работата на Драган Тевдвоски, единствената причина за промената е моето влегување во ова Министерство, рече во вечерашното интервју за „Сител“...

Македонија 25.06.19 | 20:55

Пукна тиквата во СДСМ, Заев тврди: Атанасов поднесе оставка зашто не стана министер за образование

Петар Атанасов поднесе оставка од функцијата зашто не стана министер, а тоа што го напиша се негови лични ставови, рече премиерот Зоран Заев вечерва во интервју за ТВ...

Македонија 25.06.19 | 20:37

Заев: До почеток на јули ќе бидат сменети 200 функционери

Над 200 лица ќе опфати најавената „метла“ на премиерот Зоран Заев. Покрај министрите, за кои веќе утре Собранието треба да ги разреши и да гласа за новите предлози на...

Патувања 25.06.19 | 20:20

Едно од омилените летувалишта на Македонците ја крие приказната за одмаздата на сестрите

Покрај неверојатната боја на морето, богатата историја, луксузните одморалишта, Анталија сместена на турскиот брег изобилува и со интересни приказни и легенди. Во овој...

Скопје 25.06.19 | 20:03

Скопјани живеат во страв, бездомник кај Соборна нападнал девојчиња

Peволтирани граѓани, жители од центарот на Скопје, до редакцијата на МКД.мк испратија фотографии и видео од бездoмник, кој, како што велат тие, веќе една година преспива...

Скопје 25.06.19 | 19:48

Синот Игор собира средства за Клупа со Горан Стефановски

Синот на Горан Стефановски повика на донации за идејата Клупа со Горан Стефановски, односно клупа под неговото дрво Дебар Маало, со бронзена статуа од самиот писател. Драги...

Ракомет 25.06.19 | 19:35

30 милиони денари за Вардар, еден за титулата на Алили

На денешната 141 седница, Владата денеска донесе одлука да му додели 30 милиони денари на Ракометниот клуб Вардар за освоената титула Европски шампион во ракомет. Воедно,...

Македонија 25.06.19 | 19:24

Ќе се преиспита исполнувањето на правната основа за Иловица

Владата на денешната седница го задолжи Министерството за економија да ја испитува правната исполнетост на барањето за добивање дозвола за  експлоатација на минерална...