среда, 19 јуни 2019
Црна хроника 19.06.19 | 23:36

Мајката на Пино објави нов разговор меѓу Анѓела и Фуркан: Збирам докази… погледни кучко една!

На социјалните мрежи не запираат постовите на Маја Трпковска, мајката на убиеното момче Пино. Taa објави порака во која тврди дека Ангела го намамила Пино, кобната вечер...

Македонија 19.06.19 | 23:01

Димитров: Јас не сум историчар за да одговорам дали Гоце Делчев е Бугарин

Министерот за надворешни работи Никола Димитров во емисијата Топ тема на Телма, во врска со Договорот со Бугарија и работата на Мешовитата македонско-бугарска експертска...

Скопје 19.06.19 | 22:42

Кај Цементара буквално има вода до колена

Вода до колена по дождот и невремето кои беснееја во Скопје. Кај Цементара во скопска Кисела Вода буквално има вода до колена на улиците. Поплавен е и делот кај Теферич....

Балкан 19.06.19 | 22:23

Ужасна глетка од денешните обилни врнежи во Белград, пливаа автомобили, деца паѓаа, а асфалтот се кршеше

Обилните врнежи денеска го поплавија Белград. И додека можеше да се видат автомобили како пливаат, деца паѓаат, а асфалтот се крши, погледнете ги снимките и фотографиите...

Македонија 19.06.19 | 21:41

Милошоски: Прифаќам да поднесам оставка ден по поднесувањето оставка на Зоран Заев, Бујар Османи и Никола Димитров

Најголемите ширачи на лажни вести дека Македонија добила датум за преговори со ЕУ се премиерот Зоран Заев, вицепремиерот Бујар Османи и министерот Никола Димитров....

Економија 19.06.19 | 21:30

60 години на мојот матичен Машински факултет, Мицкоски им честиташе јубилеј на колегите

Христијан Мицкоски присуствува на прославата за одбележување на 60 години од Машинскиот факултет во Скопје. Кога нешто трае 60 години, значи дека веќе е традиција која...

Македонија 19.06.19 | 21:19

Николоски: Блескаат во неуспехот и срамот

Александар Николоски, потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ во колумна во „Независен весник“ пишува: Вчера во Луксембург, почитувани читатели на овие редови, се потврди тоа...

Македонија 19.06.19 | 21:10

Милошоски: Заев, Димитров и Бујар сè уште ли шират лажни вести за покритие на нивниот неуспех?

Антонио Милошоски на својот Фејсбук профил напиша дека францускиот „Ле Монд“ ги потврди дипломатските информации дека “Проширувањето на ЕУ блокирано од Париз,...

Балкан 19.06.19 | 20:56

Арбен Кешиј: „Yes boss“!-Објавени снимки на тајни разговори на Еди Рама

Германскиот весник „Билд“ објави снимени разговори на кои се слуша гласот на Еди Рама, актуелниот албански премиер, потоа Арбен Кешиј, од Министерството за внатрешни...

Македонија 19.06.19 | 20:40

Средба Мицкоски-Лајчак: Недобивањето на датум за преговори е неуспех на Владата да направи клучни реформи

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се сретна со Министерот за надворешни работи на Словачка Мирослав Лајчак. Денеска заедно со потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Aleksandar...

Македонија 19.06.19 | 20:19

Ганка Цветановска: Кој беше мотивот да се откажат од името, идентитетот, културата и историјата?

Екс министерката за култура, Ганка Цветанова повторно го актуелизира прашањето дали македонското име беше продадено од страна на власта за 45 милиони евра пари од тајните...

Македонија 19.06.19 | 20:10

Очекувањата за екстрадиција на Груевски се нереални

Македонските власти треба да извршат притисок врз властите во Унгарија да го испорачаат Никола Груевски дома, каде се гони за неколку кривични дела, велат дел од експерти...

Македонија 19.06.19 | 19:57

Горан Анѓелов го премесија во затвopoт каде се наоѓаат тepopистите од Диво Насеље

Денеска до редакцијата на Инфомакс се обратил адвoкaтот на Горан Ангелов. Тој е видно зaгpижeн и вели дека е  најверојатно е ,,мecтен” од власта, која веројатно  сака да...

Балкан 19.06.19 | 19:46

Соседите се мајтапат: Ова не е сцена од „Ало, ало“, ова е поголема комедија

Ако помисливте дека ова е кадар од серијата „Ало, ало“ се излажавте. Ова е поголема комедија. Државното раковотство на „Северна Македонија“ ја набљудува НАТО вежбата,...

Македонија 19.06.19 | 19:31

Јован Донев: Датумот е неизвесен и во октомври

Додека Заев е сигурен за датум во октомври и отворање на преговорите до крајот на годината, сигналите за седумте земји членки на ЕУ кои се противеле на започнувањето...

Македонија 19.06.19 | 19:15

Немаше гласање за Македонија, одлуката беше донесена едногласно

Романското претседателство реагираше на шпекулациите кои се раширија во медиумите дека седум земји вчера на Советот за општи работи биле „против“ преговорите со...

Економија 19.06.19 | 19:12

Пожарникарите од Тетово на протест, бараат додатоци за ноќен труд, за викенди како и за ризикот на работното место

Пожарникарите во Тетово протестираа бидејќи не добиваат додатоци за ноќен труд, за викенди како и за ризикот на работното место, објави „АлсатМ“. Ако се исполнат нивните...

Економија 19.06.19 | 19:03

„Запознај ја Преспа“ – регионот на фрлени тони јаболка

Преспанскиот регион деновиве личи на вистинска депонија. Фрлени се над 30 илјади тони јаболка. Производителите за „Пресинг тв“ велат дека  во моментов  во  овој регион...

Македонија 19.06.19 | 18:53

Чиамба: Одлуката за Македонија ЕУ ја донесе едногласно

Романското претседателство реагираше на шпекулациите кои се раширија во медиумите дека „седум земји вчера на Советот за општи работи биле „против“ преговорите со...

Култура 19.06.19 | 18:38

„Либертанго“ утре сцената на Балетот

На 20 јуни (четврток) во Националната опера и балет со почеток во 20 часот, публиката ќе може да ужива во балетската претстава „Либертанго“ – Астор Пјацола. ЛИБЕРТАНГО...