вторник, 18 јуни 2019
Свет 18.06.19 | 23:58

Сијарто: Срамно е што ЕУ денеска не донесе одлука за преговори со Северна Македонија

Унгарскиот министер за надворешни работи, Петер Сијарто, во  интервју за МИА дадено за време на Советот за општи работи на ЕУ во Луксембург порачува дека е срамно што ...

Економија 18.06.19 | 23:47

Заев на форум рамо до рамо со Еди Рама на кој му блескаа белите патики

Премиерот на Република Македонија, Зоран Заев истакна од Лондон дека земјите од Западен Балкан работат на зголемување на регионалната соработка преку Берлинскиот...

Балкан 18.06.19 | 23:35

Сијарто: Ако прашате кој во Унгарија најмногу знае за Западен Балкан, тоа е Груевски без конкуренција

Унгарскиот министер за надворешни работи, Петер Сијарто, во интервју за МИА дадено за време на Советот за општи работи на ЕУ во Луксембург порачува дека е cpaмно што ЕУ...

Македонија 18.06.19 | 23:21

Николовски: Досиејата за корупција што ги читаат во Брисел, нè оддалечија од датумот за преговори

Во гостувањето во емисијата Топ Тема на Телма телевизија, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски истакна дека покрај извештајот на Европската Унија за...

Македонија 18.06.19 | 23:16

Јоци: Зоќе, ова ти си го викаш ,,метла”? Демек глуп е народов, а ?

Новинарката Јорданка Ивановска – Јоци преку свој Фејсбук статус се обиде да покаже како изгледа метлата на Заев, потенцирајки дека народот не е глуп и следи како,...

Македонија 18.06.19 | 23:08

Притисокот врз медиумите на најјако: Кирацовски ги тужи Вечер, Нетпрес, Курир, Република и Денешен

Пратеникот од СДСМ Александар Кирацовски на својот фејсбук профил најави тужба против неколку медиуми за ширење клевети против него. Тврди дека е цел на хајка на неколку...

Македонија 18.06.19 | 22:29

Николовски: Владата уште во март знаела дека во јуни нема да добие датум за преговори

Алeксандар Николоски, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, беше гостин во емисијата Топ Тема на Телма, Каде главна тема е недобивањето датум за почеток на преговори за влез...

Свет 18.06.19 | 22:07

Трамп најави депортација на милиони илегални имигранти од САД

Следната недела во САД ќе започне депортација на милиони илегални имигранти, напиша Трамп на Твитер. Според него, имигрантите „ќе бидат протерани исто толку брзо како...

Македонија 18.06.19 | 21:56

Одвраќаат Македонци од бар на Халкидики со лозинка за Ви-Фи „Македонија е грчка“!

Сопственик на бар на плажа на Халкидики докажа дека само небото му е лимит во креативноста како да ги одврати гостите од Македонија – стави лозинка „Македонија е грчка“...

Калеидоскоп 18.06.19 | 21:30

Снимена змија на грчка плажа која секое лето ја посетувате

Додека многу наши сограѓани се подготвуваат пеколните денови да ги поминат на море во Грција, мора да се наведат и опасностите кои демнат на плажите кои им се омилени...

Македонија 18.06.19 | 21:23

Амбасадорот Филипов ќе биде координатор на експертската група за трговски марки и имиња меѓу Македонија и Грција

Амбасадорот Ѓорѓи Филипов ќе биде координатор на Меѓународната група на експерти од Република Северна Македонија за трговски марки, и имињата и другите облици на интелектуалната...

Македонија 18.06.19 | 21:04

Мицковски до Заев: Зоки, што доби од психодрамата за датумот?!

Новинарот Ивор Мицковски на фејсбук напиша статус прашувајки го Зоран Заев што добил од психодрамата која ја приреди за датумот за преговори со ЕУ? И Зоки, што доби од...

Македонија 18.06.19 | 20:50

Само Заев веруваше дека во ЕУ се влегува со трепкање и смешкање

Во април о.г. изјавив: „..не верувам ниту дека во јуни ќе добиеме покана. Во ЕУ се влегува со исполнување на Копенхагеншките критериуми, а тие значат владеење на правото,...

Македонија 18.06.19 | 20:28

Заев задоволен со заклучоците на Советот од Луксембург: Добивме силно признание за нашите достигнувања

Со заклучоците на Советот на министрите од Луксембург добивме силно и недвосмислено признание за нашите достигнувања во изминатата година. Добивме јасна потврда за...

Фудбал 18.06.19 | 20:08

Австралија, САД и Франција на колена пред Македонија

Ден полн со емоции! Да знаете дека во моментов има едни деца на Алпите во кои секојдневно ги бијат битките со најголемите земји во светот. Толку храбро ја претставуваат...

Сцена 18.06.19 | 19:21

Во костим за капење, Гавазова покажа како се „меша“- стомачен танц

Популарната фолкерка која е една од најзгодните на нашиве простори, Сузана Гавазова е доста активна на социјалните мрежиа сега на Инстаграм објави ново видео. Гавазова...

Свет 18.06.19 | 19:08

Бизнисмен заврши во затвор за споделување на видеото од масакрот во џамиите на Нов Зеланд

Бизнисмен од Крајстчрч е осуден на 21 месец затвор, зашто го споделувал во живо видеото од масакрот во џамиите на 15 март, кога беа убиени 51 лица. Филип Невил Арпс во Окружниот...

Македонија 18.06.19 | 18:38

Заев не ја убеди секси Европа: Нема датум за преговори за Македонија

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан на прес-конференцијата по министерскиот состанок за општи работи на ЕУ на кој повторно се одложи одлуката за отворање на преговори...

Црна хроника 18.06.19 | 18:32

Истрага против две лица за трговија

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, постапувајќи по кривична пријава донесе наредба за спроведување...

Балкан 18.06.19 | 17:57

Автомобили пливаат по улиците, поплави во Србија

Делови од Нов Белград и Земун биле погодени од кратко, но многу силно невреме, во текот на кое биле забележани обилни врнежи од дожд, кои предизвикале големи поплави,...