понеделник, 17 јуни 2019
Македонија 17.06.19 | 23:23

Шекеринска: Убедена сум, оваа година ќе преговараме со ЕУ

Убедена сум, бидејќи постојат дилеми, оваа година ќе преговараме со ЕУ. Секојпат кога имаме политичка волја и знаење сме успеале, порача вечерва вицепремиерката и министерка...

Балкан 17.06.19 | 23:14

Германците го тресат Рама со нови снимки

Германскиот весник „Билд“ објави нови аудиоснимки, овојпат разговори меѓи албанскиот премер Еди Рама и директорот на Центарот за емиграција во албанското МВР Арбен...

Скопје 17.06.19 | 22:53

Агенција од 73.000 евра и 7 вработени ќе ги информираат и ќе ги едуцираат аеродромци за подвизите на Марин

Градоначалникот на Општина Аеродром Златко Марин минатата недела склучил договор со маркетинг агенција вреден 73.000 евра за да ги информира аеродромци што ќе сработи...

Македонија 17.06.19 | 22:05

Героски предупредува: Рекетарите дојдоа по мене!

Новинарот Бранко Героски, кој под огромен притисок неодамна поднесе оставка од уредничката позиција на Слободен весник, весник кој лично го осмисли и основа, откако...

Македонија 17.06.19 | 21:52

Шекеринска: Очекувам до петок предлогот за реконструкција да биде доставен во Собранието

Низ процесот на промени, како партија докажавме дека сме свесни за одговорноста дадена од граѓаните и затоа кадровските промени во СДСМ не треба да се гледаат како замена...

Македонија 17.06.19 | 21:47

Македонците ги победија Северномакедонците на РТВ Словенија

Македонскиот активист од Словенија Андреј Дочински ја натера националната телевизија на Словенија да се извини што ги нарекува македонските спортисти Северномакедонци...

Економија 17.06.19 | 21:06

За Владата 2 години плодни земјоделски политики, за земјоделците 2 години труд фрлени да скапуваат

Во време кога земјоделците од Росоман, Струмичко, Овче Поле, Ресен се соочуваат со проблеми со наводнување и пласман на змјоделските произиводи, Владата објавува промотивно...

Патувања 17.06.19 | 20:39

Забранети фотки и селфија за кои се оди во затвор

Aко не е на социјалните мрежи како да не се случило. Секое патување мора да биде засведочено со барем една фотографија, која ќе собере доволно лајкови за целосно доживување...

Свет 17.06.19 | 20:10

Нема да бидам првиот геј претседател на САД

Еден од кандидатите за претстојните избори за претседател на САД, Пит Бутиџеџ (37), не само што би можел да стане најмладиот претседател во историјата на оваа земја, туку...

Естрада 17.06.19 | 19:51

Анастасија си заминала од семејниот дом на Цеца, подготвува хаос на естрадата

Младата музичка надеж Анастасија Ражнатовиќ работи на подготовка на новиот албум, но и покрај тоа што е презафатена со работа, успеала да донесе голема жвотна одлука...

Македонија 17.06.19 | 19:29

Рускиот амбасадор во ЕУ: Ја признаваме вашата земја како Република Северна Македонија

Амбасадорот на Руската Федерација при Европската унија, Владимир Чижов, на редовната годишна прес-конференција во Брисел денеска порача дека неговата земја ја признава...

Црна хроника 17.06.19 | 19:24

Начекал вклучен и отклучен мерцедес, па си го земал и збришал

Скопјанец пријавил кражба откако мерцедесот го оставил со запален мотор и со клуч на брава. Како што информира полицијата, вчера во 14.15 часот во СВР Скопје, М.Г. (41) од...

Естрада 17.06.19 | 19:11

Татко и син – Бали бег горд на синот

Иако не го честита Денот на татковиците, турскиот актер Бурак Озчивит го избра токму тој ден од западниот календар за по подолго време да објави  заедничка фотографија...

Естрада 17.06.19 | 18:55

Ирина го оставила Бредли поради Гага: Постојано го обвинуваше, а тој…

Веќе неколку дена се „шушка“ дека глумецот Бредли Купер (44) емотивно се оддалечил од Ирина Шајк (33) за време на снимањето на филмот „Ѕвездата е родена“ со Лејди Гага...

Скопје 17.06.19 | 18:42

Тензии кај Центарот за зависници во Кисела Вода

Веќе трет ден по ред се одржуваат пpoтecти пред Центарот за зaвиcнocти во Кисела Вода. Рeвoлтиpaните граѓани, кои cтpaвуваат за својата бeзбeднocт, како што претходно најавија,...

Сервиси 17.06.19 | 18:23

Поплавени куќи, подрумски простории, гаражи и булевари

Поројниот дожд што попладнево го зафати Куманово предизвика проблеми во повеќе населби во градот. Според првичните информации од Регионалниот центар за управување...

Култура 17.06.19 | 18:15

Почина филмскиот режисер Кирил Ценевски

Денес во Скопје на 76-годишна возраст почина филмскиот режисер Кирил Ценевски. Кирил Ценевски по многу параметри е единствена појава во македонската кинематографија....

Мода и убавина 17.06.19 | 18:07

Кралицата пристигна

Црнокосата кралица пристигна. Најпознатата лото девојка ја знаеме како русокоса, но првпат имаме прилика да ја видиме како црнокоса.   View this post on Instagram   New...

Колумни 17.06.19 | 17:31

Кога Преспанскиот договор ги брои жртвите, зошто опозицијата би играла максимална конструкртивност?

Христо Ивановски Ова се денови на испраќање пораки – ВМРО-ДПМНЕ го слави својот 29. роденден, СДСМ избираше нов Централен одбор, а амбасадорите на Франција и на Германија...

Економија 17.06.19 | 17:27

КСС бара решенија за нивните барања, во спротивно најавува порадикални мерки

Конфедерацијата на слободни синдикати (КСС) денеска информираше дека испратиле писмо до Владата во кое најавуваат дека ќе преземат порадикални активности доколку...