четврток, 13 јуни 2019
Филм 13.06.19 | 23:52

Почина познатата актерка, не ја победи страшната болест

Актерката Едит Гонзалес, на домашната публика позната по бројните улоги во мексиканските сапуници како што се „Саломе“, „И богатите плачат“, „Дона Барбара“, почина...

Астро 13.06.19 | 23:33

Родени шефови: Тие се најупорните и најдоминантните хороскопски знаци

Тие се родени лидери и секогаш бараат многу од оние под нив, но станува збор за реални очекувања. На нив им е предодредено да бидат шефови и предводници на својата екипа,...

Калеидоскоп 13.06.19 | 23:10

Запалете свеќа и сетете се на оние кои веќе не се со нас: Утре е Задушница!

Православните христијани, утре и во сабота ја празнуваат Задушница, а следниот ден Духовден. Празникот Задушница се одбележува во чест на душите на мртвите. На Задушница...

Естрада 13.06.19 | 22:51

Јаков ќе биде постар брат: Сека Алексиќ ќе стане мајка по втор пат

Фолкерката Сека Алексиќ е трудна и чека второ дете. Пејачката ја потврдила убавата вест и открила дека е на почетокот од бременоста и тоа во емисијата на Иван Ивановиќ...

Балкан 13.06.19 | 22:38

Го симнаа од власт: Разрешен Илир Мета

Собранието на Албанија денеска го прифати предлогот на владејачките социјалисти со двотретинско мнозинство и го разреши од должноста претседателот на државата Илир...

Македонија 13.06.19 | 22:18

Неловски: Власта без трошка срам лажеше дека ќе имаме датум, и сега сме го немале поради технички причини

Владимир Неловски од ВМРО-ДПМНЕ на вечерашното гостување во дебатниот магазин „Клик Плус“ на ТВ21 ја нападна власта дека една година го лаже народот дека ќе имаме датум,...

Естрада 13.06.19 | 22:02

Порно аферата на Северина и ја сместил поранешниот зет: Пејачката дозна кој и работи од главата

Северина Којиќ последните неколку месеци работеше на откривање на тоа кој и го хакирал телефонот и компјутерот од кои се украдени нејзините порно фотографии, кои зимава...

Балкан 13.06.19 | 21:32

Словенија повеќе не ја смета Турција за безбедна земја

Словенечката Влада денеска усвои декрет за ажурирање на листата на безбедни земји, со што се додадени уште три држави, а отстранета е Турција. Претходната листа на безбедни...

Балкан 13.06.19 | 21:19

Нов трошок: Од сабота почнува наплата на патарината на новиот автопат кон Белград

Од сабота ќе започне наплата на патарина и на нововотворената делница низ Грделичката клисура, на автоапатот Е-75 од Дољевац до Прешево кон Македонија, соопштија од Јавното...

Сервиси 13.06.19 | 21:08

Внимание: Велосипедисти, поради овие работи можете да добиете казна

Велосипедист или возач на мотоцикл за време додека управува со возилото не смее да води животни со себе, во спротивно ќе биде казнет со 50 евра. Освен оваа мерка, Законот...

Балкан 13.06.19 | 20:56

Мета е против одвојувањето на Албанија од Македонија на патот кон ЕУ

Додека во албанскиот Парламент се одвива дебата околу барањето за разрешување на шефот на државата, а лидерот на опозициската Демократска партија, Љуљзим Баша изјави...

Балкан 13.06.19 | 20:35

Наместо обраќање на Мета, прес конференција на неговиот правен советник

Иако беше најавено обраќање на албанскиот претседател Илир Мета во 17 часот во неговата резиденција, во тој термин прес-конференција одржаа советникот за правни прашања...

Скопје 13.06.19 | 20:15

Ѓорче на вода: Прв проект на Наумоски по две години на чело на општината

Ве канам на колективно бањање во недела во оваа река пред нашата зграда. Не добивме базен, ама ја добивме оваа река. Зборот е збор! Ќе го поканиме и градоначалникот на...

Фудбал 13.06.19 | 19:58

Скандал во Прилеп: Алиоски непожелен и избркан од ресторан

Семејниот собир во еден ресторан на семејството Алиоски денеска во Прилеп се претворил во кошмар, и само поради тоа што Езџјан Алиоски и неговите најблиски говореле...

Свет 13.06.19 | 19:53

Помошникот на Туск прогласен за виновен од небрежност за падот на авионот во кој загина Качински

Судот во Варшава денеска го прогласи Томаж Арабски, помошник на поранешниот полски премиер Доналд Туск, за виновен од небрежност во врска со падот на авионот во Русија...

Македонија 13.06.19 | 19:39

Законот за попис е доказ за тајното редефинирање на Македонија

Лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски вели дека предлог законот за попис е доказ дека во Мала Речица во седиштето на ДУИ меѓу двата круга на изборите се случила...

Економија 13.06.19 | 19:37

Мицкоски најави: Ќе го вратиме рамниот данок и ќе ја намалиме акцизата на горива

Првото што ќе го стори ВМРО-ДПМНЕ кога ќе дојде на власт, ќе го врати рамниот данок и ќе ја намали акцизата на горивата, рече претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски...

Економија 13.06.19 | 19:29

Мицкоски: Тевдовски лаже дека Буџетот се полни, ќе ни се случи економски шок

Владата и УЈП имаат дупка од 3 милијарди денари уште во првите 5 месеци од годината – обелодени во емисијата Отворено на Алфа, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан...

Македонија 13.06.19 | 19:21

Мицкоски не верува дека ќе има предвремени избори ниту реконструкција на владата

Предвремени избори или пак реконструкција на Владата – што и да ветил Заев, опозицијата не верува во неговиот збор. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски...

Црна хроника 13.06.19 | 19:16

Нема обвиниение за насреќата кај Ласкарци, осомничените излегоа од притвор

Четири по месеци по трагичната несреќа на автобусот на “Дурмо турс“ кај село Ласкарци, при што починаа 16 лица, Основното јавно обвинителство сè уште нема покренато...