среда, 12 јуни 2019
Скопје 12.06.19 | 23:58

Отец Пимен за ЛГБТ собирот: Не мора да се исмева христијанството за да се биде респектиран член на заедница

По собирот кој го организираше ЛГБТ заедницата во Скопје на кој можеше да се види перформанс за кој како што велат од заедницата ги искажувале своите чувства и како...

Скопје 12.06.19 | 23:31

Богдановиќ: За време на викенди, Дебар Маало ќе биде претворено во пешачка зона

Гостин во Централниот Дневник на 1ТВ беше Саша Богдановиќ, актуелен градоначалник на општина Центар кој зборуваше за рушењето на дивите тераси во Дебар Маало. Ние веќе...

Црна хроника 12.06.19 | 23:13

Тешка сообраќајна несреќа вечерва, двајца загинати

Две машки лица загинаа вечерва во тешка сообраќајна несреќа која се случила на улица „Првомајска“ во близина на „Мебел Ви“ во правец кон населбата Драчево. Според...

Скопје 12.06.19 | 22:57

На ЛГБТ собирот во Скопје, им ставале полови органи на христијански светци!

Припадниците на ЛГБТ, вчера, во склоп на Недела на гордоста, приредија сексуални перформанси во Музејот на современа уметност. Тие на различни начини се обидоа да ја...

Македонија 12.06.19 | 22:25

Нухиу до Заев и СДСМ: Пpeваранти белосветски, нареден пат 30 години ќе бидете опозиција

Политичкиот аналитичар и лингвист Армен Нухиу paзочаран од Заев и владата затоа што ветувале дека нема да бидат исти како и другите лoши политичари а сепак испаднале...

Свет 12.06.19 | 22:21

Полицајците се шокираа кога видоа снимки на баран нарко бос

Британската полиција запре група на дилери на дрога среде автопатот. На драматична снимка од апсењето која беше објавена од тамошните медиуми се гледа како полицајците...

Македонија 12.06.19 | 22:10

Наставник им се извини на родителите и учениците што им потпишал сведителства со “Северна”

Наставникот Томе Постолов, вработен во ООУ “Крсте Петков Мисирков” во Радовиш, јавно им се извини на своите ученици и нивните родители што против сопствена волја бил...

Македонија 12.06.19 | 21:56

Премиере, пица се испорачува, а Македонија треба да се води!

Заев малку да си се потсмири. Нека прошета низ Берлин, на чист воздух. А потоа, со фрау Меркел, нека разговара како вистински државник, како иден нобеловец, како човек...

Македонија 12.06.19 | 21:40

Филипов: Мала веројатност Меркел да даде зелено светло пред есен за Македонија

Недоумиците во Брисел и во главните градови на локомотивите на Европската унија може да предизвикаат нова политичка криза во Македонија. Заев веќе се пожали дека ќе...

Македонија 12.06.19 | 21:02

Арсовски до Богоевски: Еве ти шанса да се бориш за демократијата, а да не си послушник на СДСМ

Вечерва во Топ Тема на ТВ Телма гостуваат портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Димче Арсовски, поранешниот пратеник од редовите на СДСМ Павле Боговески и Лилјана Поповска „ДОМ“....

Вести 12.06.19 | 20:32

Меган ќе стане уредник на „ВОГ“, па бара дадилка на јавен оглас

Меган Маркл ќе биде заменик-уредник на септемвриското издание на Vogue. Војвотката од Саскес поради тоа накратко ќе ги занемари своите кралски должности и ќе се посвети...

Сервиси 12.06.19 | 20:13

Македонија во жолта фаза, но и силно невреме – Временска до крај на јуни

Јуни ни почна со невреме, но и горештини кои не се вообичаени. Утре најтопол ден. Комисијата за следење на состојбата и ефектите од високите температури при Министерството...

Ракомет 12.06.19 | 19:53

Македонија ја победи Турција

Ракометната репрезентацијата на Македонија обезбеди пласман на Европското првенство 2020 откако денеска победи на гостински терен кај Турција (25-26) во петтото коло од...

Колумни 12.06.19 | 19:08

“Блескотен пример” на европско-заевско фразирање

Алдо Климан Господине Туск и господине Пендаровски, на својата плитка, импровизирана заедничка конференција за медиумите се удавивте во шупливи, евтини, салонски, евро-заевски...

Македонија 12.06.19 | 19:03

Пендаровски-Могерини: Северна Македонија треба да добие датум за преговори

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски, денеска во Брисел оствари билатерална средба со заменик-претседателот на Европската комисија и висок претставник...

Калеидоскоп 12.06.19 | 18:54

Тажна слика од Охрид: Дете со камен по лебеди

Дека воспитувањето на децата доаѓа од дома, односно најпрво од семејството доказ се овие фотографии кои кружат по социјалните мрежи. Имено детенце мавајки со голем...

Ракомет 12.06.19 | 18:15

Следете во живо Македонија – Турција

Средбата меѓу Турција и Македонија е од 5. коло од Групата 3 во рамки на квалификациите за Европското првенство во 2020 година. Македонија е во одлична позиција, но за да...

Македонија 12.06.19 | 18:11

Нов мандатар, реконструкција или избори – СДСМ решава в недела

Пораките од Ангела Меркел – в недела на маса на Бихаќка – ќе оди ли СДМС на избори, ќе има ли нов мандатар или пак реконструкција – доколку од Берлин стигне истата порака...

Црна хроника 12.06.19 | 18:07

Со фалсификувана диплома работел во АРМ и МВР

СВР Куманово поднесе кривична пријава против 47-годишниот Љ.И. од село Лојане, општина Липково, полициски службеник во Полициската станица за Граничен премин „Табановце“,...

Балкан 12.06.19 | 17:54

Косовар уапсен во Германија поради финансирање на ИД, вмешан и македонски државјанин

Лице со потекло од Косово е уапсено во Германија на барање на сојузното бвинителство, поради сомневање дека ја поддржувал џихадистичката терористичка организација...