недела, 26 мај 2019
Македонија 26.05.19 | 23:38

Николовски: Ќе бараме отчет од сите функционери

Новиот генерален секретар на СДСМ Љупчо Николовски вечерва по завршување на ЦО на партијата најави дека тие ќе бараат отчет од сите функционери кои се поставени. Ќе...

Балкан 26.05.19 | 23:27

Ципрас најави предвремени избори во јуни

Грчкиот премиер Алексис Ципрас ќе свика предвремени избори во јуни. Според „Ројтес“ Ципрас рекол дека не може да ги игнорира изборните резултати. Најавено е дека Ципрас...

Македонија 26.05.19 | 23:17

Заев најави дека ќе бидат сменети најмалку тројца министри

Претседателот на СДСМ и премиер Зоран Заев вечерва по завршување на Централниот одбор на партијата најави дека ќе бидат сменети најмалку тројца министри, но не сакаше...

Свет 26.05.19 | 23:10

Главниот кандидат за претседател на ЕК: Ќе донесам стабилност во Европа!

Манфред Вебер вети стабилност во ЕУ и оцени дека проевропските сили ќе го предводат новиот состав на Европскиот Парламент. Кандидатот за претседател на Европската...

Свет 26.05.19 | 23:04

ЕПП повторно најбројна во Европскиот парламент

Според новите проекции на идниот состав на ЕП, Европската народна партија останува најсилна политичка сила со 170 столчиња. На второ место се социјалистите кои ќе имаат...

Македонија 26.05.19 | 23:01

Заев не гледа причина да поднесе оставка

Зоран Заев, лидерот на СДСМ вечерва по завршување на ЦО изјави дека не чувствува потреба и дека нема причина да поднесе оставка бидејќи најголемите проблеми биле решени...

Македонија 26.05.19 | 22:50

Дурлоски за Кирацовски: Ќе фалиш будалче

Оперскиот пејач Игор Дурловски со фотографија го испрати генералниот секретар на СДСМ Александар Кирацовски од неговата функција. Кирацовски се споменуваше во неколку...

Свет 26.05.19 | 22:43

Орбан, Марин Ле Пен и Меркел слават на ЕУ изборите

Партијата на унгарскиот премиер Виктор Орбан, Фидес, убедливо победи на изборите за претставници на Европскиот парламент. Според првичните проценки партијата на Орбан...

Македонија 26.05.19 | 22:32

Од кого треба да се плаши јагнето

Кога бев млад сонував дека животот ќе ми помине како на драмскиот писател Артур Милер. Имав театарска група, патувавме и игравме низ Југославија, пишував во весник, бев...

Македонија 26.05.19 | 22:32

Метла за спас од одговорност – Заев си го чисти патот за целосна контрола во СДСМ

Метлата која ја најави лидерот на СДСМ и премиер на Македонија, Зоран Заев, заигра. Но таа удри главно по скопското и кумановското крило. Дали Заев реши да замете поради...

Свет 26.05.19 | 22:25

Десницата победи и во Германија

Првите резултати од излезните анкети за изборите за ЕП во Германија, укажуваат на тоа дека владејачкиот блок на германската канцеларка Ангела Меркел ЦДУ/ЦСУ, иако во...

Балкан 26.05.19 | 22:15

Мицотакис: Премиерот мора да преземе одговорност и да даде оставка, а на земјата и е потребна нова влада

Премиерот мора да преземе одговорност и да даде оставка, а на земјата и е потребна нова влада, рече лидерот на опозициската Нова демократија, Кирјакос Мицотакис, кусо...

Свет 26.05.19 | 22:13

Европската народна партија најсилна на изборите за ЕП

И покрај значителните загуби, конзервативните партии на овие европски избори, според првичните прогнози, се најсилни. Освен тоа, одзивот на изборите е најдобар во последните...

Македонија 26.05.19 | 22:02

Новите потпретседатели на СДСМ ќе се бираат на 9 или на 16 јуни

Нова седница на ЦО на СДСМ треба да се одржи на 9 или на 16 јуни на која ќе се одберат замени на разрешените потпретседатели – Дамјан Манчевски, Фросина Ременски, Петре...

Сервиси 26.05.19 | 21:52

Утре облачно време со локален дожд, температурата до 29 степени

До крајот на денот во западните делови времето ќе биде облачно со повремен слаб дожд, а во останатите делови малку до умерено облачно, информира УХМР. Утре ќе биде променливо...

Свет 26.05.19 | 21:47

Највисок одѕив на изборите за ЕП во последните 20 години

Европскиот парламент соопшти дека одѕивот на гласачите за ова тело на ЕУ е највисок во последните 20 години и изнесува близу 51 процент, според прелиминарните податоци. Портпаролот...

Балкан 26.05.19 | 21:32

Нова демократија води пред СИРИЗА

Опозициската Нова демократија води на европските избори во Грција, со 9 проценти предност во однос на владејачката СИРИЗА, според првичните официјални резултати од...

Свет 26.05.19 | 21:23

Марин Ле Пен го победи Макрон во Франција

Партијата Националниот собир на Марин Ле Пен, според првите проценки од денешното гласање победи на европските избори, јавува дописникот на МИА. Крајно-десничарската...

Калеидоскоп 26.05.19 | 21:12

При изградба на патот Штип – Кочани е пронајдено еден тон злато?

Во кочанските села Жиганци, Уларци и Чешиново на големо кружат информации за пронајдено речиси 1 тон злато пронајдено при изградбата на патот Штип-Кочани. Повеќе во...

Македонија 26.05.19 | 20:57

Заигра метлата во СДСМ: Разрешен Кирацовски и сите потпретседатели, секретари и ИО на партијата

Разрешено е целото раководство на СДСМ, според неофицијални информации од вечерашната седница на Централниот одбор на партијата. Разрешени се сите потпретседатели,...