сабота, 25 мај 2019
Македонија 25.05.19 | 23:49

Харадинај: На гости кај премиерот Зоран Заев и госпоѓа Зорица

„Заедно со Анита бевме на гости кај премиерот Зоран Заев и госпоѓа Зорица. Пријателски разговор за добрососедство и заеднички евроантлански перспективи на двете земји“-...

Македонија 25.05.19 | 23:45

Заев утре ќе им даде отказ на петмина министри?

Покрај директори кои не ги исполниле очекувањата, утре неофоцијално се говори дека сменети ќе бидат пет до шест министри.  Деновиве Заев имаше средби со коалицискиот...

Македонија 25.05.19 | 23:28

Отец Пимен за Мукоски во Рим: Не би патувал во авион со човек кој отвора врати

Европскиот Владика Пимен, речиси секоја година е дел од делегацијата на аудиенција кај Папата, по повод чествувањето на Свети Кирил и Методиј. Оваа година тоа не беше...

Македонија 25.05.19 | 23:20

Шентоп присуствуваше на конференција на ИБУ во Скопје

Претседателот на Големото народно собрание на Турција (ТБММ), Мустафа Шентоп истакна дека претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган планира да ја посети Северна Македонија,...

Филм 25.05.19 | 22:52

Златна Палма за Бонг Јон-Хо

Заврши 72 издание на Канскиот филмски фестивал со едногласна одлука – Златната палма ја доби филмот на јужнокорејскиот режисер Бонг Јон-хо за неговиот политички трилер...

Свет 25.05.19 | 22:34

Монструм осуден на две доживотни казни, држел девојче во заложништво и ги убил нејзините родители

Американецот Џејк Патерсон (21) е осиден на две доживотниз атворски казни , откако ја држеше 88 дена 13- годишната Џејми Клос , а претходно ги уби нејзините родители. Американецот...

Сцена 25.05.19 | 22:16

Филмско запросување на црвениот тепих во Кан

Грчкиот тајкун Милош Кант (65) пред насобраните фотографи на Филмскиот фестивал во Кан, клекна на едно колено и ја запроси 40 години помладата Маргарида Аранха (25). Младата...

Свет 25.05.19 | 22:04

Француската полиција трага по „опасен“ осомничен, објави и негова фотографија

Француската полиција трага по лицето осомничено дека е одговорно за експлозијата во центарот на Лион, кадешто 13 лица беа повредени. Полицијата апелираше до сведоците...

Естрада 25.05.19 | 21:40

Пукна тиквата: Снежана Ѓуришиќ раскина со гинекологот

Пејачката Снежана Ѓуришиќ и Вања Милошевиќ ја раскинале врската, а гинекологот наводно ја напуштил луксузната вила во Јајници и тоа поради љубовницата Буба Косовац… Вања...

Сцена 25.05.19 | 21:27

Се ожени српскиот принц Душан Караѓорѓевиќ

Српскиот принц Душан Караѓорѓевиќ и принцезата Валерија Демузо го кажаа судбоносното „да“ пред членовите на кралското семејство Караѓорѓевиќ но и пред пријатели...

Сцена 25.05.19 | 21:07

Анастасија Ражнатовиќ во ултра провокативно издание

Младата пејачка Анастасија Ражнатовиќ замина на одмор во Миконос, а веќе почна да провоцира и на друштвените мрежи. На Инстаграм објави фотографија во бикини, па во...

Здравје 25.05.19 | 20:56

Момчето со изгореници од струен удар сместено во болницата Пирогов во Софија

Момчето кое вчера се здоби со изгореници од струен удар сместено е во болницата Пирогов, во Софија, Република Бугарија, во сигурни раце на специјалист за детски изгореници,...

Црна хроника 25.05.19 | 20:42

Младо момче рането со нож

Синоќа околу 21:30 часот во Полициското одделение Галате било пријавено дека во локал во село Градец, општина Врапчиште, 25- годишниот Б.Х од село Градец физички го нападнал...

Црна хроника 25.05.19 | 20:17

Повратник од Германија добил срцев удар во казино во Кавадарци

Повратник од Германија на педесетина години, вечерва добил срцев удар во казино во Кавадарци и починал на самото место додека играл игри на среќа. Оваа информација за...

Свет 25.05.19 | 20:08

Утре на полноќ ќе се знае новиот состав на Европскиот парламент

Кому ќе му ја дадат довербата граѓаните на ЕУ за да ги претставува во Европскиот парламент во Брисел, ќе биде познато утре на полноќ. Улогата на Европскиот парламент...

Црна хроника 25.05.19 | 20:04

Повреден работник во фабрика во Пробиштип

Работник бил повреден ноќеска при работа во фабрика во Пробиштип. Како што соопшти МВР, изутринава во 00:40 часот во Полициската станица Пробиштип било пријавено дека...

Скопје 25.05.19 | 19:55

Украден механизмот на фонтаните на плоштад?! Ќе се плаќаат 200.000 евра!

Посетата на Папата Францискo која се случи на 7ми месецов, го привлече светското медиумско внимание. Но, на општо изненадување, фонтаните на плоштадот “Македонија”...

Свет 25.05.19 | 19:40

Трамп ги повика јапонските компании да инвестираат во САД

Американскиот претседател Доналд Трамп го повика јапонскиот деловен светда ги зголеми инвестициите во САД, прекорувајќи ја Јапонија поради значајниот суфицит кој...

Калеидоскоп 25.05.19 | 19:21

Не можете да спиете: Еве каде треба да го поставите креветот за да се наспиете

Квалитетниот сон е многу важен за здравјето на телото, како и за вашата психичка состојба. Но за некои луѓе, редовното и квалитетно спиење е невозможна мисија. Некои...

Балкан 25.05.19 | 19:01

Ципрас ги почести узо, Каменос им подготвуваше коктели на грчките новинари

Традиционално како и секогаш кога има избори во Грција, ден претходно, лидерите на политичките партии, саботното претпладне го поминуваат во опуштена атмосфера со грчките...