четврток, 23 мај 2019
Скопје 23.05.19 | 23:56

Пожарникари спасуваат пет деца што се заглавиле во лифт во Ново Лисиче

Пет млади луѓе од десетина минути по 23 часот се заглавени во лифт во скопската населба Ново Лисиче во општина Аеродром, објави „Експрес“. Децата телефонски побарале...

Семејство 23.05.19 | 23:42

Овие работи носат несреќа во домот – ослободете се од нив!

Ова е список на работи од кои треба да се ослободите и кои според некои народни верувања влијаат негативно врз вашата среќа: ЦРНА ВЛЕЗНА ВРАТА Никако не ставајте црна...

Калеидоскоп 23.05.19 | 23:24

Чудо во црквата „Света Петка“ во Солун: Дете со инвалидитет почнува нормално да оди!?

Во црквата „Света Петка“ во Солун се случило вистинско чудо откако дете кое се движело со помош на патерици започнало нормално да движи, ова чудо има неворајтни 1 милион...

Психологија 23.05.19 | 23:03

Американски турист платил 591 евра за шест порции лигни во ресторан на Миконос

Турист од САД во ресторан на грчкиот остров Миконос платил 836,20 евра за три салати Цезар, шест порции лигни, шест големи локални пива, две води и еден сок од домати, а сметката...

Психологија 23.05.19 | 22:49

За шетање без маица во Будва казна од 500 евра, за шетање по костим за капење 600 евра

Општина Будва планира да воведе ред во секојдневното функционирање на градот. Така, по терк на соседна Хрватска, планира да воведе казни за шетање без маица низ градот...

Свет 23.05.19 | 22:28

Поднесена тужба против поранешниот министер Борис Џонсон

Лондонски суд денеска најави дека следната недела ќе одлучи дали да го повика на сослушување поранешниот министер за надворешни работи Борис Џонсон, против кого е поднесена...

Ракомет 23.05.19 | 22:18

Вардарци со нови дресови ќе го напаѓаат европскиот трон

Ракометарите на Вардар со нови дресови ќе настапат на завршниот „Фајнал фор” турнир во Келн претстојниот викенд. Клубот денеска ги промовираше новите дресови кои...

Македонија 23.05.19 | 22:06

Софија Куновска: Сите кадровски решенија се одлука само на Дуото-Трио на чело на СДСМ

Сите кадровски решенија се одлука единствено и само на Дуото-Трио на чело на СДСМ, смета поранешната пратеничка на СДСМ Софија Куновска. Таа во статус на фејсбук ја...

Македонија 23.05.19 | 21:41

Мицкоски: Незадоволството против оваа неспособна влада која остава зад себе пепел и неуспеси секојдневно расте

Христијан Мицкоски, лидерот на најголемата опозициска партија во Македонија ВМРО ДПМНЕ попладнево беше во Кичево на средба со граѓаните. Незадоволството против оваа...

Сервиси 23.05.19 | 21:21

Месец јуни носи температурен шок во Македонија: Детална временска прогноза

Пролетното време во месец мај беше во знакот на дождот, додека сончевите денови беа малку на број. Во месец јуни следува целосен пресврт на времето, како и температурен...

Македонија 23.05.19 | 21:08

Зеколи: Дали Пендаровски си накалеми своја Вотергејт афера?

Аналитичарот Арсим Зеколи јавно прашува дали новиот шеф на државата на почетокот на мандатот со именување на директор на Агенцијата за разузнавање се стекнал со афера. Хм,...

Скопје 23.05.19 | 21:00

За влакно избегната експлозија на бензинска во центарот на Скопје

На бензинската пумпа на „Макпетрол“ во центарот на Скопје денес буквално за влакно е избегната вистинска катастрофа. На пумпата која се наоѓа спроти Соборниот храм...

Здравје 23.05.19 | 20:54

За шест дена регистрирани нови 105 случаи со морбили

Во периодот од 17 мај до денеска, регистрирани се вкупно 105 нови случаи на морбили, од кои 49 во Скопје, информираат од Институтот за јавно здравје. Меѓу нив, 77,1 процент се...

Црна хроника 23.05.19 | 20:47

Повредена велосипедистка на „Партизанска“

Девојка која возела велосипед вечерва е повредена на булеварот „Партизански одреди“. Според очевидци на „Република“ несреќата се случила во близина на бензинската...

Македонија 23.05.19 | 20:29

Мицкоски во Македонски Брод: Вистинската метла е потребна за оној во чии раце се наоѓа!

Вистинската метла е потребна за оној во чии раце се наоѓа, порача од Македонски Брод Христијан Мицкоски, лидерот на најголемата опозициска партија ВМРО ДПМНЕ. Во Македонски...

Калеидоскоп 23.05.19 | 20:10

Утврдено e од што починале мајката и двете ќерки во Виена

Полицијата во еден стан во Виена ги пронашла мртвите тела на Весна М. (45), како и нејзините 18-гoдишни ќерки близначки, а со аутопсија е утврдено дека мајката и ќерката починале...

Македонија 23.05.19 | 19:44

„Охрид СОС“: СДСМ и ДУИ се партиите кои го изгубија статусот УНЕСКО

Граѓанската иницијатива за еколошка свест „Охрид СОС“ во писмено соопштение се огласи до медиумите и јавноста по однос предлог-одлуката што ќе биде разгледувана на...

Македонија 23.05.19 | 19:29

Градоначалникот на Охрид нареди да се откорнат 250 палми

Во Охрид денес започна отстранувањето на палмите кои беа засадени на различни локации во близина на Охридското езеро. Вкупно 250 палми беа засадени во 2016 година, но голем...

Здравје 23.05.19 | 19:17

Дали и вие погрешно ги јадете јагодите?

Јагодите се богати со антиоксиданси и се многу важни за здравјето на срцето. Содржат витамин Ц, калиум, влакна и многу малку калории. Меѓутоа, ако претерате, можат да...

Мода и убавина 23.05.19 | 19:00

Србинката со најголеми гради: На 14 месеци и облекуваше штикли на ќерка си

Вниманието на јавноста го привлече во далечната 2001 година, кога почна да работи за „Плејбој“. Година дена подоцна се омажи за раперот Ајс Ти. Ова атрактивна русокоса...