вторник, 21 мај 2019
Ракомет 21.05.19 | 23:31

„Вардар“ стана шампион на Македонија

Вардар стана ракометен шампион на Македонија по 13-ти пат откако попладнево лесно се справи со Еурофарм и на две кола пред крајот ја осигура титулата во Суперлигата. Бројките...

Патувања 21.05.19 | 22:57

Дали сте слушнале за островот само за возрасни?

Потполна соларна населба е дел од растечкото движење на еко-пријателскиот туризам. Мало одморалиште на Малдивите е прогласено за најдобро ново луксузно одморалиште...

Култура 21.05.19 | 22:27

Софија Куновска: Роберт, Цветанка и останати, не ви е ли срам да одите утре повторно на работа после ова?

По објавувањето на веста во медиумите дека УНЕСКО препорачува Охрид да се стави на листата на загрозено светско наследство Софија Куновска ги прозва одговорните: Роберт,...

Скопје 21.05.19 | 22:05

Мицкоски: Најнезадоволни се центарци поради тоа што оваа општина е со најзагаден воздух во државата!

При посетата на ОК Центар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на својот фејсбук профил напиша: Општина Центар заслужува подобро и повеќе. Анкетите по изборите...

Калеидоскоп 21.05.19 | 21:44

И после зошто се селеле во Германија: За еден месец земаат плата колку за седум во Македонија

Просечната бруто-плата во западногерманските провинции изнесува 4.013 евра месечно, а во источниот дел на земјата 3.173 евра. Ако го споредиме ова со Македонија каде што...

Економија 21.05.19 | 21:18

Од 1 јуни плаќање во кеш до 500 евра

Од Стопанската комора на Северозападна Македонија велат дека забраната, која ќе стартува од 1 јуни, е многу рестриктивна и ќе го отежни бизнисот. Тие веќе подолго време...

Калеидоскоп 21.05.19 | 21:06

„Комити“ реагираа на Парада на гордоста: Замолуваме да не ни го промовираат тоа што ги прави нив среќни како вистинска трајна вредност!

Навивачката група „Комити“ реагираше на организирањето на Парада на гордоста на овој начин: ‘Парада на Гордоста’ од нашата младост… Да не дозволиме тој не вин слоган...

Црна хроника 21.05.19 | 20:54

Во Чаир повредено 13-годишно момче

Како што соопштуваат од МВР, вчера околу 22.50 часот во Секторот за Внатрешни Работи Скопје било пријавено дека пред бурекџилница на ул.„Емин Дураку“ неколку непознати...

Кујнски тефтер 21.05.19 | 20:46

Домашен бурек за појадок кој брзо се приготвува, повкусен од бурекчилница!

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 1 пакување готови тенки кори 150 мл вода 50 мл масло Сол по вкус 500 г сирење ПОСТАПКА: Водата, маслото и солта ставете на оган да зоврие. Првите две кори...

Македонија 21.05.19 | 20:35

Мицкоски: Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе амандман на законот со цел намалување на цената на парно услугите

По посетата на Карпош, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на својот фејсбук профил напиша: Бев во Карпош. Луѓето се разочарани. Се докажува лажната матрица на...

Астро 21.05.19 | 20:15

Еден хороскопски знак следната недела ќе плаче од среќа!

Стрелец Ќе имате желба за работа и успешно ќе ги извршувате работните задачи. Внимавајте сликата која ќе ја прикажувате неделава, може кај некои ваши колеги да не предизвика...

Музика 21.05.19 | 19:41

Тасевски: Евровизија го продолжува животот, а не ново амбулантно возило

Актерот Сашо Тасевски се огласи на социјалните мрежи во врска со изјавата дека многу побитно е да се настапува на Евровизија отколку да се купат нови амбулантни возила. Гомна...

Црна хроника 21.05.19 | 19:33

Пијани момчиња се степале пред угостителски објект во Охрид

Денеска во 01 часот и 40 минути, во близина на угостителски објект во Охрид, нарушен е јавниот ред и мир со физички напад извршен од Е.Џ.(19) врз В.К.(19), двајцата од Охрид. Во...

Калеидоскоп 21.05.19 | 19:24

Свети Јован Богослов денеска се слави во Канео

Според православниот календар денес се слави споменот Светиот апостол и евангелист Јован или Јован Богослов. Денес се оди во најфотографираната црква во Охрид –...

Свет 21.05.19 | 19:08

Скандали ја тресат австриската влада: Во видеото со Штрахе, тој вели дека Курц учествувал во сексуални оргии

Хајнц Кристијан Штрахе, заменик на австрискиот премиер Себастијан Курц, во саботата ја понуди својата оставка со цел да се спречи распадот на коалициска влада составена...

Македонија 21.05.19 | 18:40

Заев и Ахмети на консултации во СДСМ и во ДУИ, па на повторна средба

Премиерот Заев и лидерот на ДУИ Ахмети остварија средба за започнување процес за зајакнување на кадровските капацитети на владините институции за подобри економски...

Музика 21.05.19 | 18:26

Влатко Стефановски е специјален гостин на концертот на Стинг: Внимателно ги избирам песните за настапот на 2 јуни

Светската музичка ѕвезда Стинг на 2 јуни годинава ќе настапи на градскиот стадион во Скопје. Концертот е во рамки на неговата турнеја „My songs“, а специјален гостин ќе...

Македонија 21.05.19 | 18:03

ВМРО-ДПМНЕ: На средбата Мицкоски-Мекарти се потврдија добрите односи меѓу ВМРО-ДПМНЕ и IRI

Од ВМРО-ДПМНЕ информираа дека лидерот на партијата Христијан Мицкоски се сретна до Директорот на Меѓународниот републикански институт за Европа, Пол Мекарти. На средбата...

Македонија 21.05.19 | 17:46

Мицкоски: Власта доцни со потребните реформи и го нема потребниот капацитет да ги спроведе истите

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на својот фејсбук профил напиша: Денеска заедно со потпретседателот Aleksandar Nikoloski и меѓународниот секретар Тимчо Муцунски...

Сервиси 21.05.19 | 17:42

Претстои продолжен викенд: Четврток и петок неработни денови

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ (,,Службен весник на РМ,, бр.21/98 и 18/07), 23 мај 2019 година (четврток), Националниот...