недела, 19 мај 2019
Музика 19.05.19 | 23:51

Мачка и ќеркичката Хана ја чекаат Тамара на скопскиот аеродром

Сопругот на Тамара Тодевска заедно со нивната ќерка Хана веќе пристигнаа на скопскиот аеродром, каде што во секој момент се очекува да пристигне македонската претставничка...

Музика 19.05.19 | 23:45

Ова е прв пат да навивам против мојата држава!

Лудилото по вчерашното шоу на Евросонг со сета сила ја тресе македонската јавност денеска. Едните слават морална победа, другите се ситат што Тамара на крајот беше далеку...

Скопје 19.05.19 | 23:30

„Боингот“ кој кружеше над Скопје ќе слета во Приштина

Авионот „Боинг 737-752“ кој требаше да слета во Скопје околу 21 часот леташе на линијата Истанбул – Скопје, по повеќе од еден час кружење над Скопје не успеја да слета...

Скопје 19.05.19 | 23:25

Авионот Истанбул – Скопје и натаму во воздух, безуспешено се обидел да слета

Веќе 50 минути трае кружењето на авионот Боинг 737 кој полета од Истанбул и требаше да слета во Скопје. Но по неколку круга над Кавадарци, авионот се упати кон аеродромот...

Кошарка 19.05.19 | 23:15

ЦСКА Москва се врати на европскиот кошаркарски трон

Екипата на ЦСКА Москва е нов европски шампион во кошарка, откако вечерва во финалето од завршниот „Фајнал фор“ турнир во Виторија го победи Анадолу Ефес со 91-83. За ЦСКА,...

Скопје 19.05.19 | 23:06

Авион „Боинг 737“ два часа кружи над Скопје, не може да слета заради силниот ветер

Авион Боинг 737-752 кој требаше да слета во Скопје, а доаѓа од Инстанбул, Турција не може да слета на скопскиот аеродром поради силен ветер. Авионот во моментов кружи во...

Калеидоскоп 19.05.19 | 22:54

Поранешна членка на „Спајс грлс“ итно пренесена во болница, го загубилa видот

Поранешната членка на мегапопуларниот женски бенд „Спајс грлс“, Мелани Браун позната како Мел Б, итно е пренесена во болница откако го загубила видот. Пејачката е однесена...

Фудбал 19.05.19 | 22:44

Андерлехт нема да игра во Европа по 56 години

Белгискиот фудбалски великан, Андерлехт не успеа да избори настап во европските купови по 56 години, откако во последното првенствено коло беше поразен со 2-1 кај Гент...

Македонија 19.05.19 | 22:31

Станавме пример за тоа како се решаваат најтешките прашања, Европа треба да возврати со награда

Северна Македонија за кратко време стана модел, пример како се решаваат дури и најтешките билатерални прашања и затоа Европа треба да возврати и да ја награди нашата...

Фудбал 19.05.19 | 22:16

Најдобрата вест за Реал Мадрид е дека сезоната заврши

Разочарувачката сезона Реал Мадрид денеска ја затвори со пораз на домашен терен од 0-2 против Бетис. Без освоен ниту еден трофеј во сезона кога на клупата на „кралскиот...

Фудбал 19.05.19 | 22:07

Дибала ќе го замени Гризман во Атлетико Мадрид?

Аргентинецот, Пауло Дибала би можел да биде најголемата ѕвезда која летово ќе замине од Јувентус, а една од неговиот потенцијални дестинации е Атлетико Мадрид. Иднината...

Музика 19.05.19 | 21:50

Ќе пристигне околу 23 часот: Пречек за Тамара на скопскиот аеродром

Македонската претставничка на Евровизија, Тамара Тодевска која со песната „Proud“ го освои осмото место и највисокиот пласман на земјава досега на Евровизија, вечерва...

Фудбал 19.05.19 | 21:36

Меси по шести пат најдобар стрелец во Примера

Најдобриот фудбалер во светот, Лионел Меси, стана најдобриот стрелец во шампионатот во Шпанија за сезоната 2018/19. Аргентинецот постигна 36 гола, убедливо повеќе од своите...

Музика 19.05.19 | 21:25

За мене Тамара е победничка!

Српскиот пејач Жељко Јоксимовиќ, кој досега веќе два пати во својата кариера ја претставуваше Србија на Евровизија, по синоќешниот Евровизиски фестивал, напиша дека...

Црна хроника 19.05.19 | 21:09

Тргнале да бегаат од такси, едниот се вратил и го нападнал таксистот

Вчера околу 04 часот во Полициското одделение Петровец, А.Ј. (31) од Скопје пријавил дека во населба Илинден бил физички нападнат од непознато лице. Според пријавеното,...

Црна хроника 19.05.19 | 21:02

Штипјанка си ја бара 14-годишната ќерка, во 2 часот по полноќ заминала од дома

Вчера во СВР Штип, Е.Ј. (31) од Штип пријавила дека истиот ден околу 02.00 часот од домот се оддалечила нејзината 14-годишна ќерка. Се преземаат мерки за пронаоѓање на лицето.

Фудбал 19.05.19 | 20:51

Компани се враќа во Андерлехт, ќе биде играч – тренер

Долгогодишниот капитен на Манчестер Сити, Винсент Компани донесе одлука за својата иднина, објавувајќи дека ќе се врати во матичниот клуб Андерлехт. 33-годишниот централен...

Македонија 19.05.19 | 20:39

Познати неколку имиња: Ова се првите луѓе и соработници во кабинетот на Пендаровски

Стево Пендаровски веќе ги постави кадровските основи на неговиот кабинет. Генерален секретар на претседателската служба е досегашниот владин портпарол Миле Бошњаковски,...

Црна хроника 19.05.19 | 20:25

Два пиштоли и злато украдени од куќа во Скопје

Вчера во Полициската станица Драчево, Т.Ѓ. (75) од Скопје пријавил дека завчера во периодот од 18.30 до 23.50 часот непознат сторител извршил тешка кражба во неговата куќа. Сторителот...

Фудбал 19.05.19 | 20:07

Милан е спремен да прифати една година без Лига Европа

Раководството на Милан ќе се обиде да склучи необичен договор со УЕФА за неговите прекршувања во однос на финансискиот фер-плеј. Клубот од Милано ќе прифати исклучување...