среда, 15 мај 2019
Македонија 15.05.19 | 18:59

Масло не се мери во гpaмови, туку во кубици, а пола кубик не е 2.500

Побopник сум за легализациja на кaнабис и дeкpиминализација на лична употреба на нapкотици. Од тука не можам да го ocyдам Павле. Но, и те како можам да го ocyдам неговиот обид...

Калеидоскоп 15.05.19 | 18:44

Со Роналдињо сум многу блиска, од каде имам пари не сакам да се објаснувам

Таа е полу Македонка, полу Бугарка и повеќе од пет години живее и работи во Дубаи. Пред да замине во луксузната метропола се занимавала со мода, била дел од едно познато...

Фудбал 15.05.19 | 18:27

Мурињо се однесувал лошо со Марсијал „за да му помогне“

Поранешниот менаџер на Манчестер Јунајтед, Жозе Мурињо вели дека имал само добри намери за Антони Марсијал и се надева дека на виделине ќе излезе целиот негов потенцијал. Тие...

Црна хроника 15.05.19 | 18:13

Инцидент кај Катлановска Бања: Со секира му го удрил моторот, кога се вратиле ги чекал со нож

Вчера попладне во СВР Скопје, Ф.С. (17) од село Катланово пријавил дека во атар на село Катланово, кај „Катлановска Бања“, непознато лице се обидело да го нападне со секира. Според...

Естрада 15.05.19 | 18:01

Накова со нови гради го најави топлото лето?

Иако мај до сега наликува на есенски месец, македонската старлета Александра Накова со провокативни фотографии ги загрева своите следбеници на социјалните мрежи и...

Фудбал 15.05.19 | 17:49

Баерн се обидува да го врати Сане во Бундеслигата

Денешен „Дејли Рекорд“ јавува дека Баерн Минхен започнал разговори со Манчестер Сити за можноста Лерој Сане да се врати во Германија. Баварците имаа желба да го ангажираат...

Црна хроника 15.05.19 | 17:37

Кривична за битолчанец кој бутнал кутија на првиот круг на претседателските избори

СВР Битола поднесе кривична пријава против Т.С. (40) од село Добрушево, битолско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „спречување на избори и гласање“. На...

Македонија 15.05.19 | 17:20

Средба Мицкоски – Мичел: ВМРО-ДПМНЕ е посветено на евро-атланската агенда на Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска оствари средба со Дерик Мичел, Претседател на Националниот демократски институт (NDI). На неа соговорниците се...

Црна хроника 15.05.19 | 17:06

Пријателите се простуваат од поранешниот полицаец кој загина во сообраќајката кај Драчево

На социјалните мрежи денеска пријателите на загинатот полицаец, кој е една од жртвите во синоќешната сообраќајка кај Драчево, се простуваат од него. Тие објавија фотографија...

Естрада 15.05.19 | 16:51

Што имаше поранешната сопруга на Коки да каже за неговиот втор брак?

Откако повеќе домашни медиуми објавија дека виоилинистот Коки Јанков викендов се оженил по втор пат и тоа со својата старо – нова избраничка, скопската адвокатка...

Македонија 15.05.19 | 16:39

Очекувам оставка од Богоевски и прес на Бошњаковски, како што е ред!

Очекувам оставка од Павле Богоевки и прес-конференција на Миле Бошњаковски, како што е ред, нели!, пишува на Фејсбук актерот Драган Спасов Дац по разговорите на пратеникот...

Македонија 15.05.19 | 16:29

Некој ѝ должи извинување на Моника Ристеска

Некој и должи извинување на активистката за легализација на конопот за лична и медицинска употреба, Моника Ристеска која доби 30 дена притвор за 30 мл. масло од коноп,...

Црна хроника 15.05.19 | 16:18

Кривична за тинејџер од беровско: Девојче му испратило голи слики, тој ги покажувал на другарите

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Берово, поднесе кривична пријава против 16-годишник од беровско село поради постоење основи на сомнение за сторено...

Свет 15.05.19 | 15:58

Разбиена група која продавала лажно маслиново масло во ЕУ

Организирана криминална група која произведувала и продавала лажно маслиново масло во Германија и Италија е успешно разбиена со апсење на 24 лица, соопшти „Еуроџаст“,...

Црна хроника 15.05.19 | 15:55

Тетовец облеан во крв пронајден во природа

Утрово околу 06.30 часот во Секторот за внатрешни работи Тетово било пријавено дека во месноста „Бањиче“ во Тетово имало паднато машко лице облеано во крв. По преземени...

Филм 15.05.19 | 15:46

ФХ3Х отвора школа за визуелни ефекти

Заради сопствени потреби на кадар со очекуван висок квалитет во работата, македонската компанија за анимација и визуелни ефекти ФХ3Х отвора свое школо за визуелни ефекти...

Филм 15.05.19 | 15:40

„Годзила“ ветува достојно враќање на Кралот

Франшизата за најпознатото јапонско чудовиште, кое за првпат се појави на екраните во 1954 година, овојпат според сценарио и режија на Мајкл Доерти, најавува достојно...

Сцена 15.05.19 | 15:22

Никој не забележа еден детаљ на Евровизија кој има јасна цел- тоа што се појави на сцената е порака до целиот Балкан и Македонија

Вчера во Тел Авив се одржа првата полуфинална вечер од Евровизија 2019 година. Свеченото отворање започна со победничката претставничка од минатата година Нета со песната...

Македонија 15.05.19 | 15:11

Џафери ќе испрати допис до Мандатно-имунитетната комисија за отстуството на Груевски

Претседателот на Собранието Талат Џафери ќе испрати допис до Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања со кој ќе ја извести дека пратеникот Никола Груевски...

Балкан 15.05.19 | 14:52

Млад судски полицаец си играл со пиштолот, случајно убил човек кој доаѓал на судење

Судски полицаец, кој најверојатно си играл со пиштолот, случајно убил 52-годишник пред Општинскиот суд во Власеница, Босна и Херцеговина. Наводно, станува збор за млад...