среда, 24 април 2019
Македонија 24.04.19 | 23:52

Тони Михајловски: „Чистката“ на Заев е театар за народот, нема да направи ништо

Кадровската „чистка“ која ја најави премиерот Заев нема да се случи – убеден е Тони Михајловски кој вечерва беше гостин во емисијата „Отворено на АЛФА“. Според него,...

Македонија 24.04.19 | 23:49

Душко Илиевски: За лошиот резултат на СДСМ во Битола придонес даде и Горан Козаров

Душан Илиевски или Душко Млекарот на својот фејсбук профил објави информација дека се вршел поткуп од страна на директорот на Водовод Битола, Горан Козаров. За лошиот...

Македонија 24.04.19 | 23:39

Алфа телевизија: Дали Мухамед Зекири заговара пуч во СДСМ или во ИВЗ?

Дали потпретседателот на СДСМ Мухамед Зекири прави пуч во ИВЗ или во партијата? Во екот на изборната кампања Зекири бара чистка во неговата матична партија, а хајката...

Македонија 24.04.19 | 23:27

СДСМ тврди новинарката Снежана Лупевска не ја кажа вистината, од „Телма“ потврдуваат дека Пендаровски е тој кој се oткaжaл од дeбaтaтa

Сакаме да ја информираме јавноста дека вечерва, во вестите на Телма телевизија, новинарката Снежана Лупевска не ја кажа вистината, велат од штабот на Стево Пендаровски. Имаме...

Калеидоскоп 24.04.19 | 22:59

Големо велигденско јајце со велигденска порака на 12 јазици на Плаошник

Велигденско јајце, високо над 2 метри ќе биде вистински украс во дворот на црквата „Свети Климент и Пантелејмон“ на Плаошник. „Плаошката екипа“ со многу љубов и посветеност...

Македонија 24.04.19 | 22:37

Османи: Чепкањето во верските заедници е најопасно во мултиетничко општество

Вицепремиерот Бујар Османи беше гостин во ЦентралниотДневник на 1ТВ каде зборуваше за случувањата во ИВЗ, но и изборите. Конзистентен е ставот на ДУИ дека две институции...

Македонија 24.04.19 | 22:30

Кирацовски негира: Не сум влијаел за вработувања, грешка е

Генералниот секретар на СДСМ, Александар Кирацовски не чувствува никаква одговорност затоа што Антикорупциската комисија откри дека при вработување во државни институции...

Црна хроника 24.04.19 | 22:04

Неочекувана судска одлука за случајот „Дурмо Турс“

Од затворски во домашен притвор одат првоосомничениот – сопственик на „Дурмо Турс“ Дурмиш Белули и шестоосомничениот – возач на автобусот. Одлуката е донесена пред...

Македонија 24.04.19 | 22:02

Мицкоски: Очекуваме победа во вториот круг, голем број на граѓани се охрабруваат да се спротивстават на власта

Во денешната емисија „Отворено“ на Телевизија 24, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски рече дека очекува победа на ВМРО-ДПМНЕ и Гордана Сиљановска Давкова...

Македонија 24.04.19 | 21:57

Судии поротници за случајот 27-ми април си дадоа оставки зошто пресудата била однапред напишана

Политичка трговија ниту била, ниту ќе е на дневен ред кога станува збор за Специјалното јавно обвинителство, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на гостувањето...

Македонија 24.04.19 | 21:54

Мицкоски до Чадиковски: Прашајте го Заев дали ќе понесе одговорност што ги загуби овие избори

На прашањето упатено кон претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски дали ќе се повлече од претседателското место од партијата доколку Сиљановска изгуби на претседателските...

Македонија 24.04.19 | 21:50

Заев вели ја разбрал пораката, а не ги смени двајцата министри за кои пред две години велеше дека се корумпирани

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ,Христијан Мицкоски, на 24 Телевизија во емисијата „Отворено“ истакна дека премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, пред две години велеше дека...

Македонија 24.04.19 | 21:49

Ние не даваме национал-романтични понуди, не ги делиме граѓаните по етнички состав, рече Мицкоски

Ние нема да даваме национал – романтични понуди, не правиме разлика меѓу граѓаните. Ние по етнички состав не ги делиме граѓаните. Ние нудиме за сите граѓани иднина, вистински...

Македонија 24.04.19 | 21:45

Мицкоски: Симнително е што на некои избирачки места имаше неверојатен скок на излезеноста од над 50%, овие брзи гласачи беа присутни и за референдумот

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во вечерашното гостување во емисијата „24 Отворено“ овие претседателски избори ги спореди со претседателските избори...

Македонија 24.04.19 | 21:40

Функционерите на ДУИ му возвраќаат на Зекири од СДСМ: Последниот акт против ИВЗ само го покажува пред јавноста неговото вистинско лице

Градоначалникот на општина Сарај, Блерим Беџети од ДУИ порачува дека Мухамед Зекири (Муки) го покажува вистинското лице. Тој на својот Фејсбук профил пишува: За време...

Македонија 24.04.19 | 21:39

Мицкоски: Ќе мотивираме што повеќе луѓе да гласаат и да се прекине апатијата

Ние имаме граѓани кои одлучиле да се определат. Во конкретниот случај одлучиле да се опредалат околу 42 проценти. Јас сум мотивиран што излегле 42,5 проценти и задоволен...

Македонија 24.04.19 | 21:34

Мицкоски: Договорот со Грција е капитулантски, но таквата реалност е дело на Зоран Заев

Во емисијата „24Отворено“ на ТВ 24 при своето гостување, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски истакна дека договорот потпишан со Грција е капитулантски и...

Македонија 24.04.19 | 21:29

Мицкоски: Ќе излеземе по овие избори со понуда и решение за проблемите на сите граѓани

Кога ќе излезе Христијан Мицкоски на избори, тоа ќе бидат претпоставувам предвремени парламентарни, после поразот на власта на овие претседателски избори, ќе видиме...

Македонија 24.04.19 | 21:29

Твитерџиите си тераат мајтап со Пендаровски

Стево ајде повтори ? Телма кажа дека ти си ја ОТКАЖАЛ дебатата. Заев не ти е рамен, исти сте 102.5% Професорке, повторно се служите со невистини. Но сега барам од @televizijatelma...

Македонија 24.04.19 | 21:26

Мицкоски: Заев ја зголеми својата коалиција, a му се намали драстично поддршката

Замислете сега коалицијата на Заев се зголемила во број на партии, а се намали драстично бројот на гласови од 2016 година. Нашата коалиција пак, коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ...