понеделник, 22 април 2019
Македонија 22.04.19 | 23:39

Милошоски: Што треба да знаете за Кирацовски?

Што треба да знаете за Кирацовски, генералниот на СДСМ Живее Битола, во нас. Стрелиште, а гласа во ИМ38/1, каде Силјановска доби 149, а Стево 127 гласа. Тоа кажува многу!

Црна хроника 22.04.19 | 23:10

Пожарот во Вардариште подметнат – гори кабаст отпад на површина од квадратен километар

Пожарникари со три противпожарни возила интервенираат во гаснење на пожарот што доцна попладнево изби во Вардариште во населбата Ново Лисиче. Од Противпожарната бригада...

Свет 22.04.19 | 23:03

Милитантна група планирала ликвидација на Обама, Клинтон и Сорос

Лари Хопкинс, водач на вооружена група што пресретнува мигранти кои илегално преминуваат во САД од Мексико, планирал да ги убие поранешниот американски претседател...

Црна хроника 22.04.19 | 22:41

Голем пожар беснее кај Калишта

Голем пожар беснее во моментов кај новиот пат што го врзува патот Струга – Калишта со патот што води кон пазарот, јавуваат локалните медиуми, а веста се пиши и на социјалните...

Естрада 22.04.19 | 22:35

Гинекологот Вања ја изневерува со 28-годишна: Прати ми нешто посекси од себе

Пред десетина дена се пофали дека во нејзината куќа се всели нејзиниот помлад дечко, гинекологот Вања Милошевиќ, а сега пејачката Снежана Ѓуришиќ е во центарот на вниманието...

Македонија 22.04.19 | 22:24

Заев: Ни требаат гласовите од Река, да, ни требаат сите!

Лидерот на СДСМ Зоран Заев на вечерашниот митинг во Општина Карпош рече дека граѓаните кои не го оствариле своето гласачко право испратиле јасна порака до власта, повикувајќи...

Економија 22.04.19 | 22:15

Дел од исклучените од парно, сепак, ќе плаќаат паушал

Нови проблеми за исклучените од системот на греење. Новите правила кои важат од  01 април предвидуваат дека паушал и натаму ќе плаќаат граѓаните кои не живеат во становите...

Македонија 22.04.19 | 22:03

Шекеринска: Ќе бараме одговорност од секој кој ве разочарал, ама разберете нè

Вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска говорејќи на трибината во Карпош побара поддршка од граѓаните за мандат во кој, како што рече, тоа што во...

Македонија 22.04.19 | 21:54

Таравари: Пендаровски е пропадната инвестиција

Актуелниот градоначалник на Гостивар, Арбен Таравари, во емисијата „Анализа“ изјави дека актуелната влада на ДУИ и СДСМ добила порака од граѓаните дека нивниот консензуален...

Македонија 22.04.19 | 21:51

Силјановска од Гази Баба: Да ги поразиме СДСМ и Заев

Кандидатот за претседател на Република Македонија проф. Д-р Гордана Сиљановска Давкова денеска беше во посета на општина Гази Баба каде што оствари средба со жителите...

Македонија 22.04.19 | 21:44

Заев: Во вториот круг ќе тепаме со 100.000 разлика

Премиерот Зоран Заев на вечерашната трибина во Карпош најави „чистка“ во редовите на власта, поради незадоволството кај дел од граѓаните. Дац му подари метла на Заев...

Македонија 22.04.19 | 21:35

Дац му подари метла на Заев за чистката по изборите

Актерот Драган Спасов Дац на трибината на Сптево Пендаровски, Зоран Заев и Радмила Шекеринска во Карпош му подари метла на претседателот на СДСМ, Зоран Заев, за чистката...

Македонија 22.04.19 | 21:27

Пендаровски: Гласајте за нашиот концепт, за после да не се чудиме…

Кандидатот за претседател Стево Пендаровски на вечерашната трибина во Карпош ги повика граѓаните да излезат да гласаат на 5 мај за неговиот концепт. Постојат неколку...

Скопје 22.04.19 | 21:11

Внукот на Мајка Тереза подготви подарок за папата

Внукот на Мајка Тереза Алојз Гомбар подготви подарок за папата Франциск кој на 7 мај ќе дојде во Скопје, пишува весникот Вечер. Откако се обзнани дека на папата ќе му...

Црна хроника 22.04.19 | 21:08

Со воени почести колегите го испратија полицаецот Виктор Цветковски

На Градските гробишта Куманово, со сите воени почести, денеска беше погребан полицаецот Виктор Цветковски, кој загина додека ги извршуваше работните задачи. Од Цветковски...

Кошарка 22.04.19 | 20:51

Играч на Будуќност ги испровоцира: Делии влетаа на терен да го тепаат

Мајсторката на финалето на АБА-лигата меѓу Црвена звезда и Будуќност започна со еден час задоцнување по хаосот што настана во салата „Пионир“ кој го направија домашните...

Македонија 22.04.19 | 20:40

Европската унија повикува на излезност во вториот круг од претседателските избори

Првиот круг од претседателските избори помина на мирен и транспарентен начин, но потребни се дополнителни реформи во изборното законодавство велат, како што јави дописничката...

Црна хроника 22.04.19 | 20:33

Убиениот во Слупчане бил лихвар

Кумановецот Елам Селахи кој беше пронајден убиен со неговиот осумгодишен син во негоавата „опел астра“ во атарот на селото Слупчане бил познат лихвар, јавува Телма. Убијците...

Црна хроника 22.04.19 | 20:27

Гори депонијата Вардариште

Гори депонијата Вардариште во близина на кванташкиот пазар во Скопје. Пожарот зафатил поголем дел од депонијата. На терен е против пожарната бригада со три возила. Командирот...

Македонија 22.04.19 | 20:17

Документот кој е доказ дали Чавков има вила, гулабарник или трло на Халкидики

Република го обезбеди документот што го доставил адвокатот на осудениот поранешен директор на Бирото за јавна безбедност (БЈБ) Митко Чавков, Сашко Дуковски, до судот,...