недела, 21 април 2019
Македонија 21.04.19 | 23:57

Едно е сигурно: Стево изгуби од самиот себеси

Поразот на претседателскиот кандидат на власта Стево Пендаровски е дотолку катастрофален што кандидатот поддржан од 31 партија, на изборите во 2014, кога СДСМ беше во...

Македонија 21.04.19 | 23:50

Мицкоски: Победи коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ со народот, почна падот на Зоран Заев

Победивме! Победивме и тоа е победа на сите вас, на сите вас што ја поддржавте професорката Гордана Силјановска, порача претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски...

Македонија 21.04.19 | 23:50

Избори 2014 VS Избори 2019: Помалку гласачи, повеќе неважечки ливчиња

Голем број неважечки гласачки ливчиња се најдоа во избирачките кутии по денешното гласање за претседател на Македонија. Дури 32.275 се избројани досега, со можност таа...

Македонија 21.04.19 | 23:44

Панчевски за твитот на американската амбасада со овците: Навреда за народот на овој ден

Поранешниот претседател на Кривичен суд, Владимир Панчевски, го оцени како скандалозен и побара одговорност за твитот на Амбасада на САД за денешниот прв круг од претседателските...

Здравје 21.04.19 | 23:42

Неодоливи мириси со кои ќе ги оставите цигарите

Ако се плашите од прекумерна тежина, добра вест е тоа што вие не мора да јадете, доволно е само да помирисате. Студија спроведена на Универзитетот во Питсбург покажа...

Македонија 21.04.19 | 23:41

ДИК обработи 97,51% од гласовите, ова се резултатите

Државната изборна комисија обработи 97,51 отсто од гласовите на избирачите. Ова се резултатите од првиот круг на претседателските избори 2019. Блерим Река освои 76.682 гласови...

Македонија 21.04.19 | 23:34

Ивор Мицковски: Ова е историски најлош резултат на СДСМ

По повод објавените резултати од претседателските избори, Ивор Мицкоски со критика до владејачката коалиција. Тој на својот фејсбук профил напиша: Историски дебакл...

Македонија 21.04.19 | 23:28

Во Охрид ќе има втор круг за избор на градоначалник

Во Охрид ќе има и втор круг за избор на градоначалник. Според првичните неофицијални резултати, д-р Константин Георгиески од СДСМ освои 12.409 гласови, д-р Митре Милошески...

Македонија 21.04.19 | 23:25

И Заев прогласи победа

Претседателот на СДСМ и премиер Зоран Заев вечерва се обрати на прес-конференција, на која прогласи победа на кандидатот на коалицијата предводена од СДСМ, Стево Пендаровски. Според...

Македонија 21.04.19 | 23:11

Цело Скопје е вмровски град!

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски прогласи победа на ВМРО-ДПМНЕ и Гордана Силјановска Давкова, претседателски кандидат поддржан од коалицијата предводена...

Македонија 21.04.19 | 23:04

Убедлива победа на опозицијата со повеќе од 70.000 гласа

Претседателската кандидатка Гордана Силјановска Давкова прогласи победа во првиот круг и се обрати во штабот на ВМРО-ДПМНЕ. -Уште еднаш дозволете да се заблагодарам...

Македонија 21.04.19 | 23:02

Мицкоски: Победивме!

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на прес-конференција прогласи победа на претседателските и локалните избори. Победивме и тоа е победа на сите кои ја...

Македонија 21.04.19 | 23:02

Владимир Нелоски: Победа!

Членовите на Извршниот комитет на ВМРО ДПМНЕ објавија победа. Владимир Нелоски на својот Фејсбук профил ја објави веста дека кандидатката за претседател Гордана Сиљановска...

Македонија 21.04.19 | 23:01

Силјановска Давкова го победи Пендаровски во Кочани

Според податоците на државната изборна комисија за градот Кочани, кандидатот поддржан од ДУИ и СДСМ Стево Пендаровски освоил 6.513 гласа, кандидатот поддржан од ВМРО-ДПМНЕ...

Македонија 21.04.19 | 22:55

ДУИ со Пендаровски загуби во Гостивар, Дебар, Тетово…

Стево Пендаровски не е поддржан од симпатизерите на ДУИ. Човекот кој се промовираше како кандидат на сите заедници, не успеа да ги освои симпатиите на гласачите од поголем...

Македонија 21.04.19 | 22:50

Обработени сите гласови во Гевгелија, Силјановска со победа над Пендаровски

Според податоците на државната изборна комисија за градот Гевгелија, по обработувањето на сите гласови во првиот круг на претседателските избори, кандидатот поддржан...

Македонија 21.04.19 | 22:47

ДУИ беше активна во поддршката за Пендаровски, а доказ е неговата победа

Резултатот на консензуалниот кандидат е доказ дека ДУИ било активно во врска со поддршката на Стево Пендаровски, смета шефот на изборниот штаб на ДУИ, Арбр Адеми кој...

Македонија 21.04.19 | 22:45

Во живо: Обраќање на Зоран Заев и Стево Пендаровски

Вечерва во 23.00 часот, во медиа центарот на претседателскиот кандидат, Стево Пендаровски, ќе се одржат две последователни изјави за медиуми.

Македонија 21.04.19 | 22:41

Градоначалник на Ново Село ќе се бира во втор круг

На денешните предвремени избори за градоначалник на Ново Село ниту еден од двајцата кандидати, Никола Андонов од СДСМ и Николчо Стоилков ВМРО ДПМНЕ, не го доби потребниот...

Македонија 21.04.19 | 22:40

СДСМ го изгуби Арачиново

Според податоците на ДИК од 100% преброени гласови во Арачиново, кандидатот за претседател Блерим Река победи во оваа општина освојувајќи 1.406 гласа. Стево Пендаровски...