петок, 19 април 2019
Македонија 19.04.19 | 23:59

Мицкоски: Очекувам гласови од сите заедници, ние се бориме за принципи, а не за застарен романтизам

Во своето гостување во вестите на Алфа телевизија, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски ги повика сите граѓани без разлика на нивната етничка припадност...

Македонија 19.04.19 | 23:54

Милошоски: На Цветници нека се чуе гласот на народот!

На 21ви април (Цветници) ќе го искористам своето граѓанско право да гласам за првата жена кандидат за Претседател на МАКЕДОНИЈА! Од ТВ-дуелите на кои можевме да ги споредиме...

Балкан 19.04.19 | 23:42

Maлолтник ја силувал 13-годишната сестра

Шеснаесетгодишно момче е приведено поради сомнение дека сексуално злоупотребил малолетно девојче. Трагичниот случај доаѓа од областа на хрватскиот град Плоче. Како...

Македонија 19.04.19 | 23:38

Да ја одбраниме татковината, Република Македонија!

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска на митинг се обрати пред граѓаните во Општина Штип. Мицкоски пред пристутните истакна дека секогаш Штип бил...

Македонија 19.04.19 | 23:38

Мицкоски: ВМРО ДПМНЕ е консолидирано и обединето

ВМРО растеше континуирано заедно со народот ги учеше лекциите и т.н. и денеска можам да кажам дека ВМРО ДПМНЕ е повторно политичка партија број 1 со убедлива предност...

Сервиси 19.04.19 | 23:36

Петок и понеделник неработни денови: Нè очекува празничен продолжен викенд

За големиот верски празник Велигден не се работи четири дена и можност за продолжен викенд. веднаш по Велигден има уште еден неработен ден-1 мај. Ова се неработните денови...

Македонија 19.04.19 | 23:35

Мицкоски: Силјановска одамна била дел од Европа, а Пендаровски самиот си признава дека е ист како Заев

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во своето вечерашно гостување на телевизија Алфа истакна дека Силјановска одамна била дел од Европа, а Пендаровски...

Македонија 19.04.19 | 23:32

Не може да биде изговор распродавањето на идентитетот за неработата на другите министерства на владата

Работеа на тргување со идентитетот неколкумина луѓе, што правеа целиот овој останат дел од Владата, ова вечерва во „Отвореното студио“ на Алфа го праша лидерот на...

Македонија 19.04.19 | 23:30

Избор на претседател во Собрание е монархистички потег на власта, со кој се укинува правото на глас

Елементарното демократско право се одзема на граѓаните со избор на претседател со Собрание. Од Македонија сакаат да направат апсолутистичка држава или монархија, рече...

Економија 19.04.19 | 23:28

Мицкоски: Треба да ѝ се поклониме на маката на земјоделците, оваа власт манипулира со нив

По завршиниот митинг во Штип вечерва, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, гостуваше на интервју на телевизија Алфа каде истакна дека по долгите километри поминати...

Македонија 19.04.19 | 23:26

Кариерата на Пендаровски започнува во полицијата кога ги тепаа граѓаните во деведесеттите

Во вечерашната емисија на Телевизија Алфа гостуваше претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски кој кажа дека кариерата на Пендаровски започнува во полицијата...

Економија 19.04.19 | 23:24

Мицкоски: Министерот за земјоделие ги потценува и навредува земјоделците

Луѓето немаат доверба во тие луѓе, што не ветија, тргнете од најелементарното, тргнете од оние неисполнети ветувања на земјоделците дека ќе имале загарантиран откуп,...

Македонија 19.04.19 | 23:21

Не можеме да одиме напред со оној кој што вели дека 102,5% е ист како Зоран Заев

На Алфа телевизија претседателот на ВМРО-ДПМНЕ истакна дека ние не можеме да одиме напред со оној кој што вели дека 102,5% е ист како Зоран Заев по принципот на Мирчо свињарникот,...

Македонија 19.04.19 | 23:20

Река: Ние не сме подготвени технички за преговори со Брисел

Ние не сме подготвени технички за преговори со Брисел. Немаме испорачано деполитизирано судство, јавна администрација ослободена од непотизам, нема одговор каква ќе...

Економија 19.04.19 | 23:18

Мицкоски: Наместо да расте, паѓа просечната плата

Во денешната емисија на ТВ Алфа, гостуваше Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски кој говореше за неисполнетите ветувања на оваа влада, која ветуваше исто...

Македонија 19.04.19 | 23:17

Граѓаните нема да гласаат за име, туку за политиката што стои зад нив

На претстојните избори граѓаните нема да гласаат за имиња, кариери, туку за политички концепти што стојат зад тие луѓе. Не станува збор дали Стево Пендаровски ќе биде...

Македонија 19.04.19 | 23:13

Мицкоски: Луѓето живеат мачно и тешко, тие сфаќаат дека борбата на СДСМ била за пари и функции

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување во емисијата „Отворено“ на телевизија Алфа само 1 час пред почетокот на изборниот молк истакна дека во цела Македонија...

Македонија 19.04.19 | 23:11

Мицкоски: Не е шведски манир да имате сервер кој ги прибира матичните броеви на граѓаните

Во поглед на аферата „Големо око“ која неодамна беше обелоденета, Мицкоски рече: Ако имате сервер кој ги прибира матичните броеви на граѓаните не ми личи тоа на Шведска....

Македонија 19.04.19 | 23:06

Додека преговараа со Грција, што работеа останатите министри во Владата?

Сите заслуги ги припишуваат на договорот со Грција. Но со Грција не преговараше цела Влада. Што работеа останатите министри, праша Мицкоски вечерва во емисијата „Отворено“...

Македонија 19.04.19 | 23:02

Пендаровски повторно се изгуби, нервозен е и неконтролирано се смее

Одговарајќи на прашање од член на штабот на Стево Пендаровски, гостин во публиката, според пропозициите на последната ТВ дебата на ТВ 21, професорката Силјановска рече...