понеделник, 15 април 2019
Македонија 15.04.19 | 23:53

Заев: Јас сум најпопуларен политичар кај Албанците

За својот противкандидат Блерим Река, премиерот Зоран Заев вечерва во „Клик плус“ истакна дека го почитува многу, но дека му замерува што бара поддршка само од Албанците,...

Свет 15.04.19 | 23:38

Нотр Дам „спасен од тотално уништување“, пожарникар сериозно повреден

Двете предни кули на Нотр Дам се спасени, соопшти противпожарната служба. Еден пожарникар е сериозно повреден во пожарот што за неколку часа ја голтна Богородичината...

Македонија 15.04.19 | 23:30

Пендаровски: Не ми требаат гласовите од Река во вториот круг

Кандидатот за претседател од СДСМ и ДУИ, Стево Пендаровски во вечерашното гостување на телевизија Телма рече дека тој е задоволен од последните анкети. Јас сум задовоелн...

Свет 15.04.19 | 23:25

Добра вест во трагедијата: Сите уметнички дела се спасени, Круната од трње, светите реликвии

Свештеник од катедралата Нотр Дам тврди дека сите скапоцени артефакти и уметнички дела се спасени од историската зграда. Николас Делесал на Твитер напиша: Добра вест:...

Балкан 15.04.19 | 23:23

Го врзале чуварот и го запалиле целиот возен парк на приватна градежна фирма

Маскирани и вооружени напаѓачи изминатата ноќ во селото Превалац кај Врање, го врзале стражарот и го запалиле целиот возен парк на приватното претпријатие „5Д“. Пожарот...

Македонија 15.04.19 | 23:12

Кога ќе се покачи платата на лекарите до 100.000 денари?

На прашање на еден лекар дали до крајот на мандатот на Зоран Заев ќе си ја добие „ветената“ плата од 100.000 денари, премиерот истакна дека неговите ветувања биле за специјалистите,...

Македонија 15.04.19 | 23:12

Заев: Македонија е како кумановски мезал’к

На митингот во Куманово лидерот на СДСМ и премиер Зоран Заев, ги повика кумановци да гласаат за кандидатот Стево Пендаровски. Нагласувајќи го мултиетничкиот карактер,...

Македонија 15.04.19 | 23:07

Она што го оставила историјата, го уништила сегашноста, иднината никогаш не ќе може да го надомести

Во моментов во Париз гори едно од најголемите цивилизациски обележја на Француската држава, црквата Нотр Дам, на која и се заканува целосно уништување. Изразувам длабоко...

Македонија 15.04.19 | 22:55

Силјановска-Давкова: Oд вас зависи нашиот, но и нивниот мандат

Кандидатот за претседател на Република Македонија проф. д-р Гордана Силјановска Давкова вечерва се обрати на граѓаните во Гевгелија. Силјановска Давкова посочи дека...

Македонија 15.04.19 | 22:54

Анкета на Гласот на Америка: Македонија е подготвена за жена претседател

Според анкетата која ја спроведе Гласот на Америка на македонски јазик, Република Македонија е отворена жена да ја води државата. Еве како испитаниците одговориле на...

Црна хроника 15.04.19 | 22:41

Скопјанец нападнат и ограбен на Кеј

Ноќеска во СВР Скопје, Ј.С. (35) од Скопје пријавил дека околу 03 часот на ул. „Кеј 13-ти Ноември“ во Скопје непознат сторител физички го нападнал и му одзел мобилен телефон. Се...

Култура 15.04.19 | 22:34

Семејството на Горан Стефановски: На 27 април во Дебар Маало да го прославиме неговиот живот и работите што тој ги сакаше

На 27 април, на 67 роденден на драматургот Горан Стефановски, на крукчето спроти „Наџак“ ќе се слави животот на великанот на македонското драмско творештво. Само да ви...

Македонија 15.04.19 | 22:28

Мисајловски во Ѓорче: Сретнав чесни и достоинствени луѓе кои сакаат промени

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски, денеска бил во посета на општина Ѓорче Петров каде се сретнал со повеќе жители. Попладне со граѓаните на Ѓорче Петров....

Црна хроника 15.04.19 | 22:18

Пет фудбалери завршиле во станица по мечот ФК Волково – ФК Братство од Коњари

Вчера попладне во СВР-Скопје било пријавено дека на фудбалскиот стадион на ФК Волково во с. Волково, по завршување на фудбалскиот натпревар помеѓу ФК Волково 1964 и ФК...

Македонија 15.04.19 | 22:15

Никола Димитров: Колку е тажно да ја гледате катедралата Нотр Дам во пламен

Колку е тажно да ја гледате катедралата Нотр Дам во пламен!, напиша на Твитер министерoт за надворешни работи Никола Димитров, изразувајќи солидарност со жителите на...

Македонија 15.04.19 | 22:08

Анкета на „Маркет Вижн“: Водство на Гордана Силјановска Давкова и ВМРО-ДПМНЕ

Македонија се движи во погрешна насока, ова го покажува последната анкетата на „Маркет Вижн“, спроведена по барање на Пресинг ТВ. На една недела пред одржувањето од...

Македонија 15.04.19 | 22:07

Пендаровски: Јас сум задоволен, мојот рејтинг е поголем од рејтингот на СДСМ и на коалицијата

Кандидатот за претседател од СДСМ и ДУИ, Стево Пендаровски во вечерашното гостување на телевизија Телма рече дека тој е задоволен од последните анкети. Јас сум задовоелн...

Македонија 15.04.19 | 21:58

Пендаровски: Очекувам поддршка од Димитров, ама нема да го молам

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, иако поминаа повеќе од две недели од кампањата за претседателските избори, не му даде значителна поддршка на Стево...

Македонија 15.04.19 | 21:51

Блерим Река: Да обезбедиме цензус, без разлика на тоа кој ќе победи

Граѓаните се слободни, суверени, гласањето е тајно и важно е да има цензус, рече пред битолчани претседателскиот кандидат Блерим Река и повика на 21 април масовно да се...

Македонија 15.04.19 | 21:43

Скапата Хилтон-коалиција застана зад Стево Пендаровски, симболот на транзицискиот криминал

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска на митинг се обрати пред граѓаните на општина Валандово, каде што порача дека ВМРО-ДПМНЕ е организација на народот...