понеделник, 25 март 2019
Скопје 25.03.19 | 23:49

Утре без вода дел од Центар

Дел од Општина Центар утре од девет часот нема да има вода поради отстранување дефект на водоводна мрежа на улицата „Козара“. Како што соопшти ЈП Водовод и канализација,...

Фудбал 25.03.19 | 23:39

Роналдо се повреди на натпреварот со Србија

Шампионот на Стариот континент, Португалија забележа второ реми во групата „Б“ од квалификацискиот циклус за ЕП 2020. По нерешениот резултат со Украина пред неколку...

Естрада 25.03.19 | 23:33

И вечерва сите очи кон Боки 13

Вечерва во хотелот „Александар Палас“ се одржа „Story awards party“, доделувањето „награди од општествен интерес“. Лила Филиповска, Сергеј Варошлија, емисиите „Ексклузив“...

Македонија 25.03.19 | 23:20

Таравари: 50% од членството на ДУИ ќе гласа за Блерим Река

Половина од членството на ДУИ ќе гласа за Блерим Река, рече вечерва Арбен Таравариво студиото на ТВ21. Според гостиварскиот градоначалник, кој во вечерашниот дебатен...

Македонија 25.03.19 | 23:13

Анкета: Пендаровски и Силјановска изедначени

Ако утре се одржат претседателски избори, 25 отсто од граѓаните би се изјасниле за Стево Пендаровски, 22,4 проценти за Гордана Силјановска, 10,9 отсто за Блерим Река, а 17,9...

Економија 25.03.19 | 23:06

Не може да притискате од две страни, така не е можна плата од 500 евра

Сé што вети оваа влада е многу далеку од остварување, реално е многу далеку, смета бизнисменот и стопаносопственик Горан Рафајловски, кој во вечерашното гостување во...

Калеидоскоп 25.03.19 | 22:50

Јатко – Македонецот што се роди во авион на ЈАТ

На 13 февруари 1978 година, за време на летот Б-707 од Југославија до Австралија, 18-годишната Марија Тодева од Македонија во авионот на ЈАТ. Во осмиот месец од бременоста,...

Македонија 25.03.19 | 22:35

Да не беше СДСМ, ДУИ сега ќе имаше само два градоначалници

Да не беше СДСМ, ДУИ сега ќе имаше градоначалници само во Липково, Сарај и можеби во Кичево, изјави вечерва градоначалникот на Гостивар Арбен Таравари во вечерашниот...

Македонија 25.03.19 | 22:23

Груби: Поддршката за Пендаровски ќе ни донесе гувернер Албанец

Во 2014 година Стево Пендаровски беше партиски канидат на СДСМ, додека сега неговото кадидирање е концепт кој ќе го промовира ДУИ. Ова во вечерашниот дебатен магазин  „Click...

Музика 25.03.19 | 22:05

Гледајте ја „Нешто ќе те питам бабо“ на „Некст тајм“

Мартин и Стефан Филиповски вечерва ја промовираа „Нешто ќе те питам бабо“, преработка на старата македонска песна. Драмски претесен за „Некст тајм“: Публиката скандираше...

Музика 25.03.19 | 21:52

Драмски претесен за „Некст тајм“: Публиката скандираше МАКЕДОНИЈА на промоцијата на „Нешто ќе те питам бабо“

Драмски театар вечерва беше претесен за сите пријатели, колеги и обожаватели на „Некст тајм“ на промоцијата на нивниот трет проект со преработка на стари македонски...

Македонија 25.03.19 | 21:46

Министерството за правда ги прифати забелешките на ВМРО-ДПМНЕ за СЈО, преговорите продолжуваат

Министерството за правда преку соопштение до јавноста попладнево информира дека ги очекуваат амандманите на ВМРО – ДПМНЕ за предлог Законот за Јавното обвинителство,...

Црна хроника 25.03.19 | 21:40

Голем пожар во Липково, интервенирано со 50 тони вода

Голем пожар го зафати денеска Липково во подрачјето на селата Слупчане, Белановце и Алашевце. Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС) интервенираше со воздухопловна...

Сцена 25.03.19 | 21:06

Ед Ширан: Ми се потсмеваа и ме малтретираат, а музиката ме спаси

Ед Ширан е едно од најголемите имиња на сегашната светска музичка сцена, а многумина му се восхитуваат на неговиот талент и успехот. Сепак, неодамна посочи дека не бил...

Македонија 25.03.19 | 20:39

Силјановска со 6 % предност пред Пендаровски

Ако утре се оддржат претседателски избори 32,2 отсто од македонските гласачи би гласале за неа, додека 26,1 отсто за Пендаровски, ова го покажува анкетата спроведена од...

Македонија 25.03.19 | 20:10

Заев: Утре гледајте, ќе биде интересно со Мицкоски

Премиерот Зоран Заев за утрешниот ТВ-дуел со Христијан Мицкоски во рамки на емисијата „Само Вистина“ на Канал 5 денеска ги повика граѓаните масовно да го следат телевизиското...

Музика 25.03.19 | 19:51

Ќерката на Цеца пее песна од Дарко Димитров, слушнете ја „Ране“

Дарко Димитров е автор на новата песна на Анастасија Ражнатовиќ насловена „Ране“. Македонскиот композитор ја создаде и првата песна на ќерката на Цеца, „Савршени...

Свет 25.03.19 | 19:46

Уапсен францускиот „спајдермен“

Ален Робер, познат како „францускиот спајдермен“, денеска, без јажиња, се качи на облакодер во Париз за да помогне да се соберат пари за реновирање на прочуената катедрала...

Црна хроника 25.03.19 | 19:39

Моликата е под опасност, пожарот кај Битола се шири

Секторот за односи со јавност на општина Битола, доцна попладнево испрати соопштение со кое информира за голем пожар кој го зафати потпелистерието, а е лоциран во атарот...

Свет 25.03.19 | 19:29

Глава од свиња оставена пред џамија во Франција

Работници, кои градат џамија во југозападниот дел на Франција, денеска пронајдоа отсечена свинска глава и животинска крв на влезот на објектот. Изградбата на џамијата...