сабота, 16 март 2019
Балкан 16.03.19 | 23:26

Второ вонредно обраќање на Стефановиќ: Нека останат пред РТС колку сакаат

Министерот за внатрешни работи на Србија, Небојша Стефановиќ, во второто вонредно обраќање до јавноста вечерва, соопшти дека демонстрантите, кои упаднаа во Радио-телевизија...

Балкан 16.03.19 | 23:15

Ѓилас снимен како се пресметува со полицијата

На 15-тиот протест „1 од 5 милиони” во Белград, демонстрантите вечерва од платото пред Филозофскиот факултет, како што најавија, тргнаа во протестна прошетка, по која...

Македонија 16.03.19 | 23:04

Истокот на нозе против власта, во еден глас стотици луѓе со Мицкоски: Македонија!

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска беше во посета на Свети Николе и Штип, каде беше пречекан со огромна поддршка од граѓаните. Оттаму порача дека очекува...

Македонија 16.03.19 | 23:00

Ордановски: Во суштина Дурловски го прогласија за глуп

Ванчо Ордановски, брат на новинарот Сашо Ордановски и познат критичар на ВМРО-ДПМНЕ под името „Mindplumer“ на „Твитер“, со контраверзен твит ја коментираше судската одлука...

Балкан 16.03.19 | 22:50

Вучиќ ќе се обрати на нацијата, Дачиќ го осуди упадот

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, утре точно на пладне ќе се обрати до нацијата по повод вечерашните инциденти во Радио-телевизија Србија, во чија зграда упаднаа...

Естрада 16.03.19 | 22:37

Постојат две верзии за убиството на Ксенија Пајчин

Пред точно девет години експлозивната љубов на Ксенија Пајчин и Филип Каписода заврши трагично. Тие двајца константно беа на граница помеѓу љубовта и омразата. Нивната...

Балкан 16.03.19 | 22:24

ВО ЖИВО: Со влечење ги извлекуваат еден по еден, шефот на полицијата порача: Државата ќе реагира за ова насилство!

Полицијата почна еден по еден да ги изнесува демонстрантите надвор од зградата на РТС во Белград, каде вечерва упаднаа членовите од протестот „1 од 5 милиони“, предводени...

Македонија 16.03.19 | 22:13

Два века казна за луѓето кои ја сакаат сопствената држава, слобода за злосторниците од Смилковско

Ветуваа богата просперитетна, економски силна Македонија. Што донесоа? Донесоа пљачка, донесоа криминал, рече денеска Христијан Мицкоски на средбата со штипјани. Лидерот...

Македонија 16.03.19 | 21:56

Писмо од Ќосето до сопругата: Нате, мојов живот повеќе не ми припаѓа мене

Во Кривичниот суд во Скопје во случајот познат како „27 април“ вчера беше изречена казна од 12 години затвор за Горанче Ангеловски-Ќосето, кој одби да се брани од слобода,...

Македонија 16.03.19 | 21:44

Дуковски: Никој од тие луѓе нема сторено било какво кривично дело

Ќе ги искористиме сите правни лекови и жалби кои ни ги дозволува законот за кривична постапка, вели за Тв21 Сашо Дуковски, адвокат на екс директорот на БЈБ, Митко Чавков,...

Калеидоскоп 16.03.19 | 21:32

Во само неколку месеци – двајца мртви во популарното реално шоу

Дваесет и шестгодишниот Мајк Таласитис беше пронајден мртов во шума неделаку од неговиот дом во Есекс, Англија. Во 2017 година, тој беше дел од најпопуларното реално шоу...

Балкан 16.03.19 | 21:16

Опозицијата упадна во РТС

Група демонстранти упаднаа во зградата на Радио-телевизија Србија за време на протестот „1 од 5 милиони“ во Белград. Според неофицијалните информации, прв во зградата...

Фудбал 16.03.19 | 21:03

Озил го поканил Ердоган да му биде кум на свадба

Поранешниот германски репрезентативец, Месут Озил ќе жени ова лето, а според турските медиуми,тој лично го поканил турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган да му биде...

Свет 16.03.19 | 20:50

Прв марш за поддршка на каталонските лидери во Мадрид

Неколку илјади луѓе се собраа денеска на протестен марш во Мадрид во знак на поддршка за каталонските политичари и активисти на кои им се суди пред шпанскиот суд поради...

Калеидоскоп 16.03.19 | 20:31

Била редовен гостин кај Берлускони: Почина мароканска манекенка, има сомнежи дека е убиена

Смртта на мароканската манекенка Имане Фадил (33), која била редовен гостин на приватните забави организирани од поранешниот италијански премиер, Силвио Берлускони,...

Фудбал 16.03.19 | 20:06

Икарди се огласи пред утрешното дерби против Милан

Aргентинскиот напаѓач, Мауро Икарди сè уште е надвор од тимот на Интер, но со неговата последна објава на Инстаграм ги подгреа шпекулацииите дека би можел да се врати...

Македонија 16.03.19 | 19:55

Мицкоски: Граѓаните се жртви на Заевизмот кој ја влече државата надоле

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицковски денеска беше во посета на Штип каде оствари работна посета на штипска компанија која се занимава со производство на...

Црна хроника 16.03.19 | 19:40

Скопјанец заврши во притвор: Го фатиле кај Миравци со пет мигранти

Регионалниот центар за гранични работи Југ поднесе кривична пријава против Е.Е. (41) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично делоа „криумчарење...

Црна хроника 16.03.19 | 19:24

Двајца малолетници се пресметале во ходник во „Јахја Кемал“

Вчераутро во Полициската станица Центар било пријавено дека во ходник на училишниот кампус „Јахја Кемал“ бил нарушен јавниот ред и мир со физичка пресметка помеѓу...

Црна хроника 16.03.19 | 19:06

Две 16-годишни девојчиња нападнале своја врсничка вчера на „Партизанска“

Вчера околу 14 часот во Полициската станица Карпош, Е.В. (42) од Скопје пријавила дека истиот ден околу пладне, на булевар „Партизански Одреди“, нејзината 16-годишна ќерка...