петок, 15 март 2019
Здравје 15.03.19 | 23:44

Здравстевниот дом од Пробиштип треба да плати 200.000 евра поради погрешно лекување на дете

Здравстевн дом од Пробиштип треба да плати 200.000 евра отштета поради погрешно лекување на дете. Ваква пресуда донесе Основниот суд во Штип, по тужба од страна на родителите...

Македонија 15.03.19 | 23:24

Јане Ченто од Шутка им испрати порака на Мукоски, Василевски и Кацарска

Јане Ченто го вратил решението за притвор на судот, бидејќи пишувало Република Северна Македонија и напишал дека нема да прима документи на кои пишува Република Северна...

Македонија 15.03.19 | 23:13

Младенова: Причина за смртта на Никола е брзината и ништо друго

Шест години од смртта на новинарот Никола Младенов. Роден е на 10 март, а загина на 26 во сообраќајна незгода. Неговата сопруга Билјана Младенова вечерва првпат зборува...

Македонија 15.03.19 | 22:40

Лоповите го наплатија своето предавство

Добар дел од револтот на јавноста по изрекувањето на пресудите за „27 април“ е насочен кон пратенците кои ги отворија вратите на Собранието на 27 април 2017 година и ѝ овозможија...

Македонија 15.03.19 | 22:18

Росоклија: Осудените и нивните џелати ќе си ги заменат местата

Не стивнуваат реакциите на јавноста на пресудата што ја изрече судијката Добрила Кацарска во случајот „27 април“. Шеснаесет од седумнаесет обвинети добија вкупна затворска...

Македонија 15.03.19 | 22:05

Мицкоски од Неготино: Затворски казни од два века не носат правда – тоа е неправда!

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва оствари средба со граѓаните на Неготино, а главна тема на разговорот со неготинчани била денешната пресуда што...

Македонија 15.03.19 | 21:42

Членски книшки од СДСМ завршија во шпорет на дрва

Сите се откажаа не од СДСМ, туку од функционерите кои ја водат партијата. Заев нека продолжи со Кирацо, Цуцуло и останата багра, партијата од ден на ден тоне во жива кал,...

Колумни 15.03.19 | 21:21

Акатист за страдните души македонски

Ламбе Арнаудов Што туку се вратив од Црква после одржаниот Акатист (пофални песни) посветен во знак на благодарност кон Пресвета  Богородица, која ни го роди Синот Божји,...

Колумни 15.03.19 | 21:02

Борба за абортус или борба против несакана бременост?

Дафина Стојаноска Бремената жена, и со новиот Закон за прекинување на бременоста, повторно самата ќе ја носи одлуката и нејзината одлука ќе биде конечна. Истото беше...

Македонија 15.03.19 | 20:49

Сите 16 осудени заминуваат во Шутка

Судечкиот совет предводен од судијката Добрила Кацарска го прифати барањето на Обвинителството за обезбедување притвор на обвинетите во настаните од 27 април во Собранието...

Македонија 15.03.19 | 20:40

Мицкоски: Жителите на Криволак се борат за гол живот

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ оствари средба со граѓаните на Криволак. Тој на Фејсбук информира за средбата, по која заклучи дека луѓето се разочарани и бесни за сето она што...

Здравје 15.03.19 | 20:37

Од 82 брисеви кај деца три биле позитивни на МРСА

Од 82 брисеви земени од деца при рутински преглед од Центарот за јавно здравје во текот на изминатите десет дена, три се покажале позитивни на бактеријата МРСА. Од 4 март...

Македонија 15.03.19 | 20:33

Венецијанската комисија го поздрави Предлог-законот за судски совет

Венецијанската комисија, на денешната пленарна сесија на која учествуваше и министерката за правда Рената Дескоска, го поздрави мислењето за Законот за Судски совет,...

Македонија 15.03.19 | 20:29

Џафери: Двотретинските закони ќе се сметаат за донесени, останатите се враќаат во собраниска процедура

Законите што не добија потпис од претседателот Ѓорге Иванов, а беа донесени со двотретинско мнозинство ќе се сметаат за донесени, а останатите закони ќе бидат вратени...

Балкан 15.03.19 | 20:25

Хоџај: Белград го уби Оливер Ивановиќ по налог на Вучиќ

Косовскиот вицепремиер Енвер Хоџај изјави денеска дека е јасно оти зад минатогодишното убиство на политичарот Оливер Ивановиќ, еден од лидерите на косовските Срби,...

Семејство 15.03.19 | 20:19

Смртта побрза од cвадбата: Лук Пери и Венди испраќале покани, сè било испланирано, но…

Холивудскиот актер Лук Пери, кој сите го паметат по улогата во серијата „Беверли Хилс“, почина неодамна во 53. година од животот, по мозочен удар, а зад себе остави ќерка...

Сервиси 15.03.19 | 20:14

Од денеска полицијата нема да казнуваа за ова

Денеска завршува законската обврска за возачите задолжително да поседуваат зимска опрема во возилата. Обврската за задолжително поседување зимска опрема во возилата...

Македонија 15.03.19 | 20:08

И Скопјанецот нека чуе: Македонија е грчка

Во грчкиот парламент денеска имало инцидент при средбата на министерот за надворешни работи Никола Димитров со претседателот на грчкиот Парламент Никос Вуцис, кога...

Калеидоскоп 15.03.19 | 19:58

Откако ја унаказил девојката: Ја тепав, ама не сакав до толку

24-годишниот Ѓорѓе Кацковиќ, кој е уапсен откако брутално ја претепа својата девојка 22-годишната Ивана во нивниот изнајмен стан во Нови Сад, во полиција изјавил дека...

Свет 15.03.19 | 19:46

Терористот од Нов Зеланд објавил манифест: „Никогаш нема да ги освоите нашите земји“

Дваесет и осумгодишниот Брентон Терант, кој во напад на две џамии во градот Крајстчрч на Нов Зеланд уби најмалку 49 лица на „Фејсбук“ во живо го емитувал почетокот на...