среда, 20 февруари 2019
Фудбал 20.02.19 | 23:31

Хумелс: Ќе играме поагресивно на реваншот во Минхен

Баерн Минхен со позитивен резултат (0-0) го заврши гостувањето кај Ливерпул во првиот натпревар во осминафиналето на Лигата на шампионите. Актуелниот германски шампион...

Фудбал 20.02.19 | 23:15

Сане и Стерлинг му донесоа победа на Сити на гостувањето кај Шалке

Потешко од очекуваното, Манчестер Сити вечерва на гостувањето кај Шалке 04 стигна до победа (2-3) во првиот осминафинален натпревар од двомечот во Лигата на шампионите....

Македонија 20.02.19 | 22:50

Мицкоски: ВМРО и Македонија е она што не обединува, иако тоа во ова време ни ги зголемува страдањата

Можеби некогаш со различни ставови, но ВМРО и Македонија е она што не обединува, иако тоа во ова време ни ги зголемува страдањата. Со вас, и сите други кои што се под прогон,...

Колумни 20.02.19 | 22:49

Преспанофили – Пропаднатата совест на Македонците

Ламбе Арнаудов Пред некое време напишав: наскоро ќе дојдат нови млади лавови со здрави и остри заби, неисполнети со месо, но затоа со срца и души преполни со љубов и лојалност...

Македонија 20.02.19 | 22:45

Притвор за Јанакиески и Ристовски

Судијата во предистражна постапка одреди мерка притвор за поранешните министри на ВМРО-ДПМНЕ, Спиро Ристовски и Миле Јанакиески. Тие денеска попладне беа приведени...

Фудбал 20.02.19 | 22:31

Реал не се откажува од „новиот Роналдо“

Светскиот и европски клупски шампион, Реал Мадрид подготвува понуда за „новиот Кристијано Роналдо“, 19-годишниот талент Диого Жота од Бенфика, соопштува „АС“. Жота...

Калеидоскоп 20.02.19 | 22:18

Платен убиец со двојно државјанство: Хрватот Иван бил застрелан во ресторан среде бел ден

Холандската полиција го осомничи 38-годишниот, Чабу Дера кој на 5. јануари оваа година во белградската населба Баново брдо го уби 37-годишниот Небојша Марковиќ и за убиство...

Македонија 20.02.19 | 21:55

Мицкоски: СДСМ е во слободен пад, овие апсења се нова тура политички прогон

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва на прес-конференција изјави дека денес стана јасно дека СДСМ е во слободен пад, и вели дека им следува тежок...

Фудбал 20.02.19 | 21:52

Севилја е првиот осминафиналист во Лига Европа

Севиља стана првиот тим кој се пласираше во осминафиналето на Лига Европа, откако го победи по втор пат Лацио, сега со 2-0 на домашен терен. Висам бен Једер, кој ја донесе...

Фудбал 20.02.19 | 21:35

Интер го фати Икарди во лага

Навивачите на Интер го прогласија за лажго поранешниот капитен на клубот oткако при проверката на коленото на Мауро Икарди, докторите рекле дека сè е во ред. Мауро Икарди...

Македонија 20.02.19 | 21:21

Николоски: Проблематично е што директорот на УБК повторно ќе биде именуван од власта

По усвојување на законот, ние деновиве ќе излеземе со детална анализа на истиот и можам да ги кажам првичните согледувања. Прво, сметам дека е добро што владата влезе...

Македонија 20.02.19 | 21:17

Распитот заврши, Русковска бара притвор за Ристовски и Јанакиевски

Обвинителката Вилма Русковска вечерва изјави дека распитот на поранешните министри од ВМРО-ДПМНЕ, Спиро Ристовски и Миле Јанакиески е завршен. Според нејзината изјава...

Македонија 20.02.19 | 21:07

Мицкоски до „деспотот Заев“: Македонија е на нозе и ќе ти врати за сите твои недела кои ги направи

Денеска станаа кристално јасни две работи. Првата е дека СДС предводен од деспотот Заев е во слободен пад, заради штетните политики нивниот рејтинг е во слободен пад,...

Македонија 20.02.19 | 20:50

Некој приведен, некој тендери и патувања…‬

Некој приведен, некој тендери и патувања…‬, коментира поранешниот шеф на Центарот за комуникации на СДСМ, Ивор Мицковски на својот Фејсбук профил за фотографијата...

Македонија 20.02.19 | 20:34

Следете го во живо обраќањето на лидерот на ВМРО – ДПМНЕ, Христијан Мицкоски

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски најави свое обраќање во јавноста вечерва во 20.30 часот, кога ќе одржи прес-конференција за апсењето на Трајко Вељаноски, Миле...

Калеидоскоп 20.02.19 | 20:19

Македонските јавни личности ја следат кариерата на манекенка која не постои

Бјанка Мизел, светски позната манекенка која всушност не постои, но дел од македонските јавни личности ја следат нејзината кариера и сакаат да бидат како неа. Екипата...

Калеидоскоп 20.02.19 | 20:02

Смртта на Шабан, шанса за заработка: За 20 евра се нуди „тура“ на погребот на Шаулиќ

Датумот на погребот на Шабан Шаулиќ сѐ уште е непозат бидејќи најпорво мора да минат сите процедури околу обдукцијата, неговото тело да биде пренесено во Србија, па...

Економија 20.02.19 | 19:47

Над пола милион еврa исплатени за патни трошоци на пратениците, Мира Дизел веднаш зад Рабаџиевска која е на врвот

Над 525 илјади евра биле исплатени за патни трошоци на пратениците во Собранието минатата година, покажува анализата на „Макфакс“ од податоците до кои дојдоа користејќи...

Македонија 20.02.19 | 19:38

Заев ќе раководи со тајните служби, се тргаат од МВР

Контраразузнавањето ќе се разведе од МВР, а тајната служба задолжена за тоа, УБК ќе го смени името и ќе се вика Агенција за национално разузнавање, објави денеска Телма. Со...

Македонија 20.02.19 | 19:36

Кацарска: Судот не може да се спогодува со никого, можеби ОЈО се спогодило со Нинџа

Судијката Добрила Кацарска, која го води случајот за насилниот упад во Сопранието, по денешното апсење на тројцата функционери од ВМРО-ДПМНЕ, изјави дека обвинетиот...