вторник, 12 февруари 2019
Македонија 12.02.19 | 23:53

Мицкоски: Колку и да бегаш Заев ќе те победам на парламентарни избори, народот ќе ве порази, Македонија ќе победи!

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски вечерва по одлуката на СДСМ да не излезе на предвремени парламентарни избори преку свој Фејсбук статус упати порака до Зоран...

Фудбал 12.02.19 | 23:34

ПСЖ го победи Јунајтед на „Олд Трафорд“, Рома славеше против Порто во Рим

ПСЖ славеше на гостувањето на „Олд Трафорд“ во првиот меч од осминафиналето во Лигата на шампиони со 2-0 против Манчестер јунајтед. ПСЖ на мечот играше без Едисон Кавнаи...

Калеидоскоп 12.02.19 | 23:15

Татко и на Калина: Зошто на Кајмакчалан некој ја пуштил гласината за исчезнати мајка и дете

Во преполно бифе на МКЦ, со грутки во грло, солзи во очите, премногу емоции собрани на едно место и безброј прашалници кои лебдеа во воздух беше промовирана книгата „Дневникот...

Македонија 12.02.19 | 22:55

Заев и СДСМ бегаат од предвремени парламентарни избори!

На седницата на Извршниот одбор на СДСМ што започна околу 21:00 часот вечерва, се донесе конечна одлука: Нема предвремени парламентарни избори, потврдија избори на ЦИВИЛ...

Македонија 12.02.19 | 22:41

Силјановска: Кревањето на знамето на НАТО е лажирање на стварноста

Процедурата за влез во НАТО сѐ уште не е завршена, па оттаму и кревањето на знамето НАТО е лажирање на стварноста, смета професорката Гордана Силјановска која е еден...

Македонија 12.02.19 | 22:04

Груевски: СДСМ со Законот за јазици прифати се што ние како ВМРО-ДПМНЕ не прифаќавме!

Вториот дел од интервјуто со поранешниот премиер Никола Груевски ќе можете да слушнете одговорите на прашањата: Зошто ВМРО-ДПМНЕ стави потпис на т.н.Пржински договор? Зошто...

Економија 12.02.19 | 21:48

Заев: Сите вработувања ќе бидат проверени

Премиерот Зоран Заев вели дека сите вработувања ќе бидат проверени, по критиките во јавноста дека во државните фирми се вработуваат блиски луѓе на функционери. Ќе направиме...

Македонија 12.02.19 | 21:42

Заев: Одлуката за избори ќе биде во интерес на државата

За предвремените парламентарни избори премиерот Зоран Заев вечерва изјави дека направиле анализи, истражувања и консултации со меѓународната заедница, меѓутоа не...

Свет 12.02.19 | 21:33

Вашингтон Пост : Македонија и официјално се преименува во Северна

Вечерва по соопштение од Влада во кое се вели дека од денес официјално стапува на сила Договорот од Преспа и името се менува во Северна Македонија, страниците на Влада...

Македонија 12.02.19 | 21:24

Телма: Добро вечер граѓани на Република Северна Македонија!

Новинарот на телевизија Телма, Боби Христовски во вечерашното издание на Топ Тема им порача како што вели добровече на граѓаните на Република Северна Македонија. Претходно...

Македонија 12.02.19 | 21:12

Граѓаните по промената на името: Никогаш Северна, секогаш Македонија!

Веднаш по објавувањето дека е променето името на државата од владата побрзаа да го сменат името секаде. По ова, рекциите на револтираните  граѓани не стивнуваат на социјалните...

Македонија 12.02.19 | 20:50

Граѓаните ќе добијат нови регистарски таблици со ознака NMK, а пасошите печат со новото име

Граѓаните ќе добијат нови регистарски таблици со ознака NMK, а додека почне нивната изработка, преодно решение ќе биде налепница NMK која ќе се...

Македонија 12.02.19 | 20:32

Жерновски: Нови патни исправи до крајот на годината, промената на регистарските таблички во следните 4 месеци

Заменик министерот за надворешни работи, Андреј Жерновски во гостувањето на Топ Тема на Ваша страна изјави дека земјата има рок од две недели да ги промени таблите на...

Балкан 12.02.19 | 20:13

Амбасада на САД: Не сме организатори, ниту финансиери на протестите во Белград

САД не се организатори, ниту финансиери на протестите „1 од 5 милиони“ во Србија, соопшти Амбасадата на САД во Белград, како одговор на тврдењата на белградскиот весник...

Македонија 12.02.19 | 20:10

Заменик-министерот за oдбрана на Р.Македонија лета двоглави орли во Албанија!

Заменик министерот за Одбрана на Република Македонија, Беким Максути, кој најверојатно бил во официјална посета на Република Албанија, го лета двоглавиот орел, кој...

Македонија 12.02.19 | 20:00

Села: Албанските партии во Македонија сериозно размислуваме за заеднички кандидат за претседател

Лидерот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, гостувајќи во емисија на тиранската телевизија Ора њуз, рече дека „албанските партии во Македонија сериозно размислуваат...

Македонија 12.02.19 | 19:56

СДСМ не дискриминира по партиска линија: Сопругата на Рамчиловиќ вработена во МВР

Сопругата на пратеникот Зекир Рамчиловиќ веќе еден месец работи во Министерството за внатрешни работа, т.е. во Секторот за внатрешни работи како самостоен советник...

Македонија 12.02.19 | 19:33

СДСМ одлучува за предвремени парламентарни избори

По неколку одложувања, вечерва Извршниот одбор на СДСМ конечно треба да го соопшти ставот во врска со барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ за предвремени парламентарни...

Македонија 12.02.19 | 19:22

Oд вечерва Македонија стана Република Северна Македонија

Известуваме дека од денес, 12 февруари 2019 година, влегува во сила Конечната Спогодба за решавање на разликите опишани во резолуциите 817 (1993) и 845 (1993) на Советот за Безбедност...

Твитови 12.02.19 | 19:13

Мира дизел да ме посвои да и бидам детe…

Мира дизел да ме посвиои да и бидам дете, па да си аплицирам некаде немора она да знае!!!! Ќе ја изненадам кога ќе ме примат Мира дизел да ме посвои да и бидам дете па да...