понеделник, 11 февруари 2019
Здравје 11.02.19 | 23:54

Ова се најважните витамини за здрава и блескава кожа

Сите треба да се трудиме да ја одржуваме нашата кожа и да се ослободиме од состојките кои негативно влијаат на неа. Постојат витамини кои треба да ги вклучиме во нашата...

Калеидоскоп 11.02.19 | 23:24

Која е вистината за бременоста на Меган?

Светските медиуми неколку недели наназад пишуваат дека Меган Маркл не е бремена, и дека нејзината бременост е голема заблуда во договор со кралското семејство. Некои...

Скопје 11.02.19 | 23:07

О2 иницијатива: Далеку позагадени сме сега отколку во 2010, 2012, 2013 година

02 Иницјативата која се бори за заштита и одбрана на природата и обезбедување на чиста и здрава животна средина објави колку бил загаден јануарии низ годиниве наназад....

Македонија 11.02.19 | 23:01

Да победиме заедно, повика Влатко Ѓорчев од Карпош, Центар и Бутел

Пратеникот Влатко Ѓорчев оствари средба со членови на ВМРО-ДПМНЕ во општинските комитети во Карпош, Центар и Бутел во рамките на внатрешартиската трка пред Конвенцијата...

Македонија 11.02.19 | 22:53

Филипов: Би бил добар консензуален претседател

Во Централниот дневник на 1ТВ гостин беше поранешниот амбасадор Ѓорѓи Филипов, кој прв се јави на партискиот оглас за кандидат на СДСМ за претседателските избори. Тој...

Калеидоскоп 11.02.19 | 22:38

Нови детали за смртта на принцезата: Дејана можела да преживее

Новинарот Џереми Пакман во новиот документарец открива дека принцезата Дајана би можела да ја преживее сообраќајната несреќа доколку била врзана со безбедносен појас. Во...

Балкан 11.02.19 | 22:25

Бакојани: Соседната земја ќе ја нарекувам Северна Македонија, но нема да кажам Македонец

Поранешната шефица на грчката дипломатија, а сега пратеник од Нова демократија, Дора Бакојани, во интервју за грчкото радио „Њуз247“ вели дека за нашата земја ќе го користи...

Економија 11.02.19 | 22:15

Светска банка предлага зголемување на возраста за пензионирање

Македонија има потреба од реформирање на својот пензиски систем за да може да ги издржи фискалните притисоци, како и да ја подобри својата правичност, порачува Светска...

Македонија 11.02.19 | 22:08

Гелева за програмата за култура: СДСШ/овски апартхејд против Македонците

„Ние Македонците сме ти многу чудни. Бурни реакции за тоа како шпончињата си ги поделиле парите од министерството за некултура, иако они по сите можни основи го цицаат...

Скопје 11.02.19 | 21:59

Исчистена е депонијата зад студентскиот дом ,,Пелагонија“

,,Комунална хигиена“,засега, остана без работа во атарот на студенстксиот дом ,,Пелагонија“, во Кисела Вода. По силните реакции и критики во јавноста, депонијата зад...

Сервиси 11.02.19 | 21:45

Се врати снегот во Македонија: Еве каде во моментов вее!

Вечерва во Македонија времето е врнежливо и студено. На различни места низ земјава врне дожд и снег, а врнежите според УХМР ќе се прошират насекаде низ земјава и ќе бидат...

Скопје 11.02.19 | 21:36

Скопје повторно руши светски рекорди

Скопје вечера е 8-ми најзагаден град во светот, со што ги надмина сите други балкански метрополи. На 23 место е Сараево, на 29 место е Приштина, Белград е 28-ми, Загреб е 45-ти,...

Семејство 11.02.19 | 21:27

Работи кои може да ги перете во машина за алишта, без да се уништат

Машината за перење алишта може да ни помогне за перење на многу други работи, иако повеќето го избегнуваат тоа, бидејќи се плашат да не им се уништи нешто. Секако, доколку...

Македонија 11.02.19 | 21:05

Најчевска за Манчевски: Ова човече под итно треба да биде разрешено од министерската функција

Јавноста бурно реагира на скандалозната изјава на министерот за информатично општество и јавна администрација Дамјан Манчевски, со која го поткопува мерит системот...

Македонија 11.02.19 | 20:47

Силјановска: Високо едуцирани кандидати со највисоки оценки станаа жртви на системот за да се вработат блиски роднини на власта

Професорката Гордана Силјановска Давкова која е кандидат за претседател на иницијатива на група интелектуалци кој бара поддршка од конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ бара...

Култура 11.02.19 | 20:35

Бузалковска: Изјавата на министерот е „да им дадеме по едно стотче на овие што кренаа галама и да им ја затвориме устата“

Мислам дека ако толку скандали се случат во вашиот ресор, она што прво треба да го направите е да си поднесете оставка или барем да земете комплетна одговорност на себе...

Астро 11.02.19 | 20:20

Кој е најтажниот знак во астрологијата?

Ова е знак на којшто постојано му се појавуваат нови можности, но тој никогаш не може да одлучи што да одбере и на која страна да тргне. Поради последиците од ова, овој...

Фудбал 11.02.19 | 20:05

Отворен процес за смртта на Сала: Од што починал Аргентинецот?

Во Дорест отпочна процес за смртта на Емилијано Сала, на денешниот судски претрес беше обелоденето дека Аргентинецот починал од повреди на главата и градите. Емилијано...

Македонија 11.02.19 | 19:53

Албанската Законодавна парламентарна комисија го поддржа Протоколот за членство на Македонија во НАТО

Законодавната парламентарна комисија на албанскиот Парламент едногласно го подржа Протоколот за членство на Македонија во Северноатлантската алијанса. – Членовите...

Македонија 11.02.19 | 19:35

Од утре сите бебиња наместо на една година ќе се вакцинираат со МРП на шест месеци

Сите родители кои имаат деца со наполнети 6 месеци, а живеат на територијата на градот Скопје, од утре треба да се јават во најблискиот вакцинален пункт за да ги вакцинираат...