недела, 13 јануари 2019
Македонија 13.01.19 | 23:35

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ ќе излезе со програма и мерки за обезбедување на почист и квалитетен воздух за граѓаните

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ од Ѓорче Петров порача дека василичарските огнови се традиција и момент кога православните Христијани го чествуваат овој ден на таков начин, одговарајќи...

Здравје 13.01.19 | 23:27

Како влијаат емоциите на здравјето: Главоболка-потиснат гнев, желудникот-исплашени сте…

Идејата или теоријата дека секој сам себе си “создава” болест веќе не се класифицира во екстремната алтернатива на која секој западен лекар ги превртува очите во неверување. “Кога...

Свет 13.01.19 | 22:53

Германски скијачи загинаа во лавина во Австрија

Тројца германски скијачи загинаа во лавина на австриските Алпи, а уште едно лице се води за исчезнато, јави полицијата. Скијачите биле на возраст од 57, 36 и 32 години, а...

Свет 13.01.19 | 22:34

Градоначалникот на Гдањск избоден со нож среде бина

Градоначалникот Павел Адамович се бори за живот во болница , откако со нож беше нападнат на бина за време на хуманитарен концерт пред илјадници гледачи. Непознат маж...

Македонија 13.01.19 | 22:03

Митко Јанчев и Вицето заедно на Василица: Кај ли се падна паричето?

На социјалните мрежи се појави фотографија на која се гледа кавадаречкиот градоначалник Митко Јанчев, и братот на премиерот Зоран Заев. Според корисникот на Твитер...

Ракомет 13.01.19 | 21:52

Грми „Бисер балкански“: Еве како се славеше во соблекувалната на нашите ракометари

Македонските ракометари со „Бисер Балкански“ ја славеа победата во соблекувална.

Македонија 13.01.19 | 21:43

Дамјан Манчевски алергичен на Стоилов и Ристовски

Поздрав до репрезентативците-политичари, порача преку Твитер министерот за јавна администрација и информатичко општество Дамјан Манчевски, кој наместо да го осуди...

Сервиси 13.01.19 | 21:31

Спасени петмината македонски скијачи на Пирин

Спасувачката акција на планината Пирин во Бугарија успешно заврши и петмината македонски скијачи и сноубордери кои скијале надвор од обележаните патеки и паднале...

Сервиси 13.01.19 | 21:06

Возиш, а детето ти е во скут – 30 дена затвор!

Ако возач превезува дете во скут, ќе мора да плати од 100.000 до 120.000 динари или да одлежи затвор од најмалку 15 дена, а доколку детето е во скутот на совозачот, ќе биде казнет...

Калеидоскоп 13.01.19 | 20:44

Вечерва не заборавајте го ова, Василица е

Василица е голем и тежок празник, именден и куќна слава на многу македонски семејства. На василица се крши леб или пита со паричка, која се верува дека носи среќа и бериќет. Важно...

Калеидоскоп 13.01.19 | 20:11

Работникот кој секој ден оди на работа пливајќи

Повеќето луѓе патуваат со автобус, воз или со автомобил – но Бенџамин Дејвид оди на работа пливајки во реката Исар во Минхен. -Пливам секој ден, некогаш и двапати дневно....

Македонија 13.01.19 | 19:50

Заедно за силна Македонија

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, вечерва со жителите на Ѓорче Петров го прославува празникот Василица. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва во пресрет на православниот...

Култура 13.01.19 | 19:25

Актуелни теми на Вевчанскиот карневал: Не изостана и промената на уставното име

Промената на устовното име беше главна инспирација на василичарите кои денеска поминаа низ улиците на непокорното Вевчани, кое со години е домаќин на вевчанскиот карневал-театар...

Фудбал 13.01.19 | 18:54

Почина Душан Шуица, поранешен фудбалер на „Вардар“

По кратко боледување, денеска во 71-та година од животот почина Душан Шуица, некогашниот фудбалер на скопски Вардар. Шуица родум од Липјан,Косово, својата кариера ја започна...

Култура 13.01.19 | 18:45

Василичарска диско треска во МОБ: Наде Талеска и Маја Саздановска испратени со стоечки овации

Василичарскиот традиционален концерт овојпат насловен „Disco fever“ понуди 24 композиции во целосно нови аранжмани во изведба на македонски солисти кои со својот двочасовен...

Естрада 13.01.19 | 18:10

Плукнат на татко му: Ова е вонбрачниот син на Хари Варешановиќ

Босанскиот пејач Хари Варешановиќ, основач на групата „Хари Мата Хари“, минатата година го ожени својот вонбрачен син, Мак. 26-годишниот Мак и неговата девојка Ружа...

Калеидоскоп 13.01.19 | 17:49

Оваа возачка на автобус е херојот на Америка: Ирена Ивиќ видела полуголо дете на улица среде зима и…

Ирена Ивиќ е „херој на денот“ во Америка. Возејќи автобус во Милвоки видела голо дете како изгубено оди среде зима и ниту миг не се двоумела – истрчала од автобусот...

Култура 13.01.19 | 17:30

Пловдив ја презеде титулата европски град на културата

50.000 граѓани вчера присуствуваа на свеченоста која во Пловдив го означи преземањето на титулата Европски град на културата. Оваа година, во Пловдив се планирани околу...

Ракомет 13.01.19 | 17:06

МРТ најави санкции за уредникот на албанската спортска редакција

Македонската радио телевизија најави санкции доколку се утврди прекршување на Етичкиот кодекс кај уредникот на албанската спортска редакција, Мустафа Адеми. Санциите...

Црна хроника 13.01.19 | 16:53

Измамите со дрва не запираат: Велешанец останал без дрва и без 7,860 денари

На 12.01.2019 година во 11,30 часот во СВР-Велес Б.Т.(60) од Велес пријавил дека на 11.01.2019 година околу 12,00 часот во домот на пријавителот дошло непознато лице на возраст од околу...