петок, 11 јануари 2019
Македонија 11.01.19 | 23:59

Тачи: Ова е многу добра вест, ќе продолжиме со вакви чекори на реформи

Претседателот на ДПА, Мендух Тачи за ТВ21 го искажал своето задоволство од денешното гласање во законодавниот дом и прифаќањето на уставните промени кои ги предложи...

Црна хроника 11.01.19 | 23:40

Прилепчанец пронајден мртов во својот стан

Вистинска драма се одвивала вечерва во населбата Точила во Прилеп. Околу 18 часот, 69 годишниот прилепчанец В.М. бил пронајден мртов во својот стан во зградата Д3 откако...

Македонија 11.01.19 | 23:29

Здравко Савески: Вазалите на власт си ја исполнија задачата што им ја даде империјалниот господар

Професорот Здравко Савески на Фејсбук напиша дека пратениците ги истуркаа уставните измени. Вели тоа е направено со амнестии и тендери. Со газење на демократијата,...

Македонија 11.01.19 | 23:25

Од сега, Република Северна Македонија

Уставните измени од Договорот од Преспа поминаа и во третата финална фаза попладнево во Собранието на Република Македонија, откако претходно седницата три дена беше...

Македонија 11.01.19 | 23:16

Прво направи си земја, после прави си човек

Човекот кој ја велича „Мојата чудесна земја“ и кој за неа гниеше во затворот во Шутка, актерот Владо Јовановски, не остана нем ниту денеска која неговата чудесна стана...

Македонија 11.01.19 | 23:10

И Велика Британија ја честита промената на името

По усвојувањето на уставните измени во македонскиот Парламент, британскиот секретар за надворешни работи Џереми Хант порача дека ова е голем чекор напред кон решавање...

Скопје 11.01.19 | 23:07

Хорор-филм во Ново Лисиче

Густа магла, чад или загаденост – состојбата во Ново Лисиче вечерва е аларманта. Видео кое вечерва e објавено на youtube, според граѓаните сведочи за смртоносна магла...

Македонија 11.01.19 | 22:53

Костадинов: Успеавме! Радувај се, Македонијо!

Портпаролот на СДСМ Костадин Костадинов на својот фејсубк профил објави статус во кој ги повикува македонските граѓани да се радуваат поради успехот со промената на...

Македонија 11.01.19 | 22:53

Хитлер одлучи да нема Евреи, а дека домашниов шљам ќе заврши како него, не се сомневам

Три битанги инсталирани како власт и една булумента од уценети криминалци и уплашени мочковци во Собранието, одлучија дека јас не постојам повеќе. Нема македонска...

Македонија 11.01.19 | 22:41

Предавниците и егзекуторите на Македонија славеа во Собранието

По изгласувањето на уставните промени власта и двотретинското мнозинство прославува во Собранието на Република Македонија. Пратениците на владејачката коалиција...

Македонија 11.01.19 | 22:33

„Северџаните почнаа да aпcaт“ – Жарко од „Пука козметика“ уапсен пред Собрание

„Северџаните почнаа да aпcaт“ – е снимка од aпceњeто на раперот Жарко Масларковски од дуото „Пука козметика“, која ја објави неговиот брат-близнак Дарко. Браќата мирно...

Македонија 11.01.19 | 22:26

…И цигара после чинот

По изгласувањето на уставните промени власта и двотретинското мнозинство прославува во Собвранието на Република Македонија. Пратениците на владејачката коалиција...

Македонија 11.01.19 | 22:13

Курц: Усвојувањето на уставните измени е голем чекор напред

Aвстрискиот канцелар Себастијан Курц, на Твитер го поздрави изгласувањето на уставните измени, со надеж дека тоа создава позитивен импулс во регионот. Усвојувањето...

Македонија 11.01.19 | 22:02

Димитров: Докажавме дека чудата се можни

По изгласувањето на уставните амандмани во Собранието задоволство изрази и министерот за надворешни работи, Никола Димитров. Го направивме невозможното, докажувајќи...

Македонија 11.01.19 | 22:02

Се јави и Коѕијас: Северна Македонија, добредојде во нашиот живот!

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, кој заедно со македонскиот министер Никола Димитров го потпиша Договорот од Преспа е уште еден во...

Македонија 11.01.19 | 21:53

Дурловски: После оваа агонија, смртта ќе ги одвои телото и духот на татковината

После оваа агонија, смртта ќе ги одвои телото и духот на татковината. Телото ќе се распаѓа, а духот ќе стане светлина. Ќе се обединиме сите кои живееме во верба и надеж,...

Македонија 11.01.19 | 21:45

Овие пратеници ни го сменија името

По дводневно тактизирање Заев обезбеди двотретинско мнозинство потребно за изгласување на уставните измени. Од присутните 81 пратеници, сите се изјаснија „ЗА“ со што...

Балкан 11.01.19 | 21:44

Честитки од официјална Тирана: Придонесот на албанскиот фактор беше одлучувачки

Официјална Тирана го поздрави усвојувањето на уставните измени изгласани од Собранието, со кои, како што се оценува, се официјализира името Република Северна Македонија. Министерот...

Црна хроника 11.01.19 | 21:38

Млад скопјанец уапсен рано утрово, нападнал полицаец

Ноќеска околу 04 часот на улица „Даме Груев“ – Скопје, од слобода е лишен Н.Н. (27) од Скопје поради физички напад на полициски службеник, кој извршувал работни задачи...

Македонија 11.01.19 | 21:24

Википедија експресно ѝ го смени името на Македонија

Името на нашата земја, веднаш по гласањето во Собранието, во 18.46 часот беше променето во Република Северна Македонија на еднa од најкористените страници за пребарување...