сабота, 30 август 2014 | Вести: 0

Скопје

Интервјуа

Танески: Не може секој да биде оџа и поп

nenad taneski
Ма­ке­до­ни­ја мо­же да би­де и да оста­не иму­на на ра­ди­кал­ни­те...

Села: Рамковниот договор е мртов

ziadin sela
Вие бе­вте ме­ѓу тие што ги по­ве­доа протестите за „Монструм“ во...

Дерик Меј: За првпат настапив со филхармонија и се трудев да не ја разочарам

Derrick-May-int101-740x320-top
По­ми­на фан­та­стич­ни­от на­стап на не­по­втор­ли­ви­от Де­рик...

Колумни

Антиквизација 2

Такви напади, како што е ‘антиквизацијата’ (како идеолошка...
Ацо Станковски

Енергетски вампиризам

Што е паразит? суштината на паразитирањето е да се живее...
Будимка Поповска (сестра Макрина)

Кој пие, а кој плаќа во ИВЗ?

Уште пред по­ве­ќе од че­ти­ри го­ди­ни пог­ла­ва­рот...
Ненад Мирчевски

Вистинометар

Изјава

Тие што се во репрезентацијата сакаат да дадат сѐ од себе, го жртвуваа своето време за да направат добро за македонската кошарка. Не можам да им забележам што не се д

Повеќе...

Вистина

Селекторот на македонската кошаркарска репрезентација беше во право пред стартот на квалификациите за ЕП 2015 година. Подмладениот состав изненади. Играта со многу

Повеќе...

Спорт

grabul_belgija

Грабул го заврши настапот во Белгија

Македонскиот тенисер Димитар Грабул, е поразен во четвртфиналето на фјучрс турнирот во Де Пан, Белгија. Тој денеска загуби со 2:0 во сетови од белгискиот тенисер Жулиен...

Сцена

David-Beckham-got-his-car-London

Дејвид Бекам имал сообраќајна несреќа

Американските медиуми пишуваат дека поранешниот фудбалер изгубил контрола врз моторот при претркување и паднал на земја, но за среќа поминал без повреди. Поранешниот...

Живот

images

Во просек по еден Македонец исчезнува секој ден

Низа исчезнувања се случија во земјава во изминатиов период. Само од почетокот на месец јануари годинава до 19-ти овој месец пријавени се 98 случаи на исчезнување, а 29...

Република на Facebook

Анкета

Дали се согласувате со владината мерка за отпис на долгови?

Loading ... Loading ...

Вицотека

Хиерархија на гласноќа

5. Бебешки плач … 4. Gibson електрична гитара … 3. Ducati Diavel … 2. Боинг 777 … 1. Македонец на плажа.

Статус @ Facebook

#(Де)генерација

Лесно е на родителите да им објасниш дека се дрогираш, иди објасни им дека Viber не зима пари…

Топ 5 најгледани филмови во САД

„Република“ ви препорачува

  • Ќе Мане Манушев
  • Месечината и огновите Чезаре Павезе
  • Хенри IV Луиџи Пирандело
  • Риба во шишето ракија Орхан Вели