понеделник, 16 јули 2018 | Вести денес: 87 ново

Архива по таг: Браќа Манаки

Култура

Филмот „Ѕверот е сеуште жив“ на режисерското дуо Мина Милева и Весела Казакова кој е цензуриран во Бугарија, вчера пред битолската публика

Мина Милева и Весела Казакова се режисерското дуо кое стои зад документарниот филм  „Ѕверот е се уште жив“, кој...

Култура

Лауреатот на „Златна камера 300“, Пјер Лом порача: Ако се занимавате со правење филмови мора да го познавате најважниот дел, а тоа е камерата

Легендарниот француски мајстор на кинематографијата, Пјер Лом, добитник на наградата „Златна Камера 300“ за животно...

Култура

Клеменс Данцер од АРРИ во Битола: Прв пат сум во Македонија, жал ми е што не го говорам вашиот јазик, но се надевам дека тоа ќе се промени

Уметничката директорка на фестивалот  „Браќа Манаки“, Гена Теодосиевска денеска разговараше со  Клемес Данцер/Clemes...

Top