четврток, 3 септември 2015 | Вести: 56

Архива по таг: Државна изборна комисија

Nikola-Rilkovski-DIK-int81-740x320-top

Првиот човек на ДИК против гласањето во дијаспората

Претседателот на Државната изборна комисија, Никола Рилковски, на чело на комисијата дојде откако неговиот сопартиец Борис Кондарко...
dik2014 (10)

ДИК до Македонците во странство: Заврши пријавувањето за Претседателските, во тек е за Предвремените парламентарни избори

Државната изборна комисија ги известува државјаните на Република Македонија кои се на привремена работа или престој во странство дека...
dik2014 (17)

Почнува увидот во Избирачкиот список

Од денеска до 7 март трае Увидот во Избирачкиот список за претстојните априлски претседателски избори во земјата. Истовремено започнува...
dik2014 (17)

Изборната комисија ќе бара пари за Претседателските избори

Државната изборна комисија ќе побара дополнителни 124 милиони и осум илјади денари од резервите на Буџетот, неопходни за реализација...
dik-8

ДИК: Прочистениот избирачки список ќе оди на проверка (Видео)

Македонија има прочистен Избирачки список, а експертот од ОБСЕ треба да направи методологија за негова проверка, најави пред работната...
dik-00-tabla

СДСМ го очекува Конкурсот за претседател на ДИК

СДСМ очекува во законски предвидениот рок Собранието на Република Македонија да распише Конкурс за избор на претседател на ДИК. По...
дик кондарко

Кондарко: Реакцијата беше моја, а не на ДИК

Интегрален текст од соопштението од Претседателот на ДИК, Борис Кондарко Kако претседател на Државната изборна комисија во моето вчерашно...
makedonija-izbori

Избори: Утре на полноќ завршува дополнителниот рок за кандидатури

Утре на полноќ завршува дополнителниот рок за поднесување кандидатури за советници и градоначалници, што во саботата го изгласа Собранието...
izbori pei

Утре ќе се ждребува распоредот во ДИК

ДИК утре ќе го одржи жребувањето за утврдување на единствената листа на кандидати за членови на советите на општината, односно Советот...
izbori

Кандидатските листи денеска во ДИК, ждрепката во недела

Државната изборна комисија до 17 часот ги чека потврдените листи на кандидатите за градоначалници и за советници од Oпштинските изборни...