вторник, 23 октомври 2018 | Вести денес: 20 ново

Пападакис: Не постои ерга омнес, Грција мора да попушти

Атина не го доби посакуваниот предлог од Нимиц и нема намера искрено да седне на маса и да преговара со Македонија за билатерланиот проблем. Ципрас отвори прашање за кое нема капацитет, ниту одврзани раце за да го реши, смета грчкиот аналитичар Јоргос Пападакис, кој во изјавата за Фактор уште еднаш потенцира дека грчка елита има едниствена цел да го избрише идентитет на Македонија.

За него најприфатлива е „помека“ варијанта на “erga omnes”.

-Не постои ерга омнес. Грција мора да попушти, не може да ја тера Македонија да се вика поинаку дома, на својата територија. Ниту пак да влијае на 140 држави кои билатерално ја признале Македонија под уставното име. Решението ќе мора да биде некое „помека„ варијанта на “erga omnes” само за меѓународните институции. Сепак, тоа е далеку, вели Пападакис.


Целиот текст ТУКА.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top