недела, 23 септември 2018 | Вести денес: 70 ново

Се породи 13-годишно девојче од Аеродром – таа е најмладата мажена девојка во Македонија

Пред шест месеци се породи 13-годишно девојче, омажена, од општина Аеродром. Освен што се смета за најмладата мајка, таа е и најмалата девојка во Македонија во брак.

Од 2011 до 2016 година вкупно 122 лица стапиле во брак на 16 години. Главно станува збор за малолетнички од Полошкиот регион, покажува анализата на Хелсиншкиот комитет за човекови права, чии заклучоци беа претставени денеска.

Министерството за социјала не располага со систем на регистрирање на стапување во малолетни бракови, па не е исклучено бројката да е уште поголема.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top