недела, 22 јули 2018 | Вести денес: 44 ново

Албанскиот јазик стана прв јазик во државата – министерот за правда се обрати прво на албански, па на македонски јазик (видео)

Законот за употреба на јазиците со кој албанскиот ќе стане втор официјален јазик во Република Македонија, се уште не објавен во Службен весник и не е влезен во сила. Сепак, се чини веќе албанскиот јазик е прв јазик во државата. Министерот за правда Билен Саљији на прес конференцијата на која даде оставка, се обрати првин на албански, па на македонски јазик:

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top