понеделник, 23 јули 2018 | Вести денес: 47 ново

Швајцарскиот франк ќе се вивне во небо

Швајцарската влада предупредува дека американскиот протекционизам ќе доведе до раст на швајцарскиот франк.

Се очекува БДП на Швајцарија оваа година да порасне за 2.4 проценти, а идната година за 2 проценти.

Нестабилноста на финансиските пазари може да доведе да се сврти ситуацијата која досега значеше јакнење на еврото во однос на франкот.

Тоа на швајцарските извозници ќе им создаде проблеми.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top