четврток, 18 октомври 2018 | Вести денес: 50 ново

15 прилепчани во станица за протестите против двојзаичноста

Петнаесетина граѓани вечерва се повикани на разговор во полициска станица за протестите против двојазичноста. Сите се сомничат дека со протестите го нарушиле јавниот ред и мир.

Сепак тоа не ги поколеба прилепчани. Тие и вечерва со блокирање на дел од булеварот „Гоце Делчев“ во центарот на Прилеп протестираа поради донесувањето на Законот за двојазичност, за кои тој значи разнебитување на македонскиот народ.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top