вторник, 23 октомври 2018 | Вести денес: 20 ново

Софија Куновска: Мечка во циркус ќе научи да вози точак, Али македонски не!

Екс пратеничката на СДСМ и претседател на скопскиот огранок на партијата Софија Куновска прашува “Како да градиме соживот кога имаме лидер на партија кој 16 години го раниме сите граѓани а никогаш не го слушнавме да изговори еден збор на македонски?”, пишува Експрес.мк.

Под хаштагот #занекоиработитребаотворенодапоразговараме таа бара дебата за бојкотот на лидерот на ДУИ на македонскиот јазик.

“Мечка во циркус ќе научи да вози точак, Али македонски не!”, вели Куновска.

На прашањето зошто од 2002 до 2006 кога нејзината партија беше на власт му беше дозволено да говори само на албански јазик, Куновска вели тогаш на Ахмети му било дадено време да го научи македонскиот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top