вторник, 23 октомври 2018 | Вести денес: 20 ново

Следниот викенд спиеме еден час помалку: Летното сметање на времето почнува во недела

Летно сметање на времето почнува на 25 март, кога часновниците треба да се поместат за еден час понапред.

Летното сметање на времето за 2018 година почнува на 25. март во два часот кога со поместување на стрелките нанапред времето во 2 часот се смета за 3 часот.

Секој последен викенд во март се помесува еден час и се преминува во летно сметање на времето, за потоа во последниот викенд во октомври се враќање на зимско сметање.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top