петок, 21 септември 2018 | Вести денес: 115 ново

Интелектуалците гневни, повикуваат пред Собрание: Хунта! Толку! Крај! Енде! (ФОТО)

На криминален начин, со кршење на Деловникот на Собранието, СДСМ и ДУИ го донесоа Законот за јазици. Правниците и интелектиалците се убедени дека овој закон, кој не обезбедува  јазични права на Албанците, е против уставен и ќе биде соборен пред Уставниот суд.

Меѓу нив владее разочарување од постапките на власта, но и јасно искажан став дека Македонија не смее да биде заложник на уценетата влада и на уценетите политичари.

Ви ги пренесуваме реакциите на професорите Димитар Апасиев, Билјана Ванковска, Љубомир Цуцуловски, академик Катица Ќулавкова и на поранешната пратеничка и претседателка на Глас за Македонија, Солза Грчева.
Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top