петок, 21 септември 2018 | Вести денес: 115 ново

Груевски: Немој на сила, немој на сила – СДСМ и ДУИ го донесоа Законот за јазиците (ВИДЕО)

Собранието на Репшублика Македонија, по третото читање го донесе Законто за употреба на јзиците со 64 гласа „за“, без против и воздржани. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ги искористија сите законски можности да се спротивстават на донесувањето на противуставниот закон за јазиците.

Пратеникот Никола Груевски му се обрати на Талат Џафери со молба да не се донесува на сила законот.

-Немојте на сила, немојте на сила, не е добро на сила, застана Греувски во одбрана на демократијата

Пратениците не ја напуштаат пленарната сала на Собранието. Атмосферата е тензична.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top