недела, 23 септември 2018 | Вести денес: 3 ново

Ердоган апелира за зголемување на наталитетот во Северен Кипар

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган побара зголемување на населението во Северен Кипар.

Ердоган на средбата во Анкара со премиерот на севернокипарскиот премиер Туфан Ерхјурман и неговиот заменик Кудрет Јозерсај, апелирал за зголемување на наталитетот кај кипарските Турци со цел да се изедначи економијата на Северен Кипар со економијата на кипарските Грци.

– Обезбедувањето баланс со југот (Кипар) ќе биде од корист на кипарските Турци, посочи Ердоган.

Тој упати порака и до кипарските Грци, наведувајќи оти треба да го почекаат решението за етнички поделениот остров или да ги вклучат кипарските Турци во своите енергетски планови.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top