вторник, 23 октомври 2018 | Вести денес: 37 ново

Рано е за пролет: Студен бран доаѓа кон Македонија со температури во минус

Ако мислете дека заврши зимата, веројатно сте се излажале, посебно ако сте еден од оние зимурливите. Метеоролозите најавуваат значително намалување на температурите и нов студен бран кон крајот на месецот.
По прилично топлите денови до крајот на неделата кога се очекуваат и температури до 25 степени студена воздушна маса, ќе ја расипе забавата.
Уште од идниот вторник се најавуваат и првите негативни температури, а верувале или не, во ноќта кон четврток ќе се создадат и првите услови за провејување на снег. Максималните дневни температури ќе достигнат само 8 степени, што значи не си ги пакувајте подебелите јакни и капути.
Сепак студеното време ќе се задржи само идната недела. Во последната од март се чека повторно зголемување на температурите, а она што е важно за земјоделците и крај на периодот во кој постои опасност од мразови.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top