недела, 21 октомври 2018 | Вести денес: 74 ново

Филмот „Западен ветар“ во Кинотека на Македонија

Гете-институт Скопје со задоволство Ве поканува да го погледнете германскиот филм „Западен ветер“.

Игран филм од 2011 година, 90 мин.
Земја: Германија, Унгарија
Продуценти: credo:film, Laokoonfilm
Режија: Роберт Талхајм
Улоги: Фридерике Бехт, Луизе Хејер, Франц Динда, Фолкер Брух

Дорен и Иза се 17-годишни близначки од Саксонија. Летото 1988, како идни клубски веслачки, смеат да отпатуваат во некоја социјалистичка земја. Уживаат во одморот на Балатон и веднаш на почетокот запознаваат момчиња од Хамбург. Дорен се заљубува во Арне. Девојките за прв пат не си делат сè и мораат да ја донесат најзначајната одлука во својот живот.

Проекцијата ќе се одржи во Кинотека на Македонија на 14 март со почеток во 20 часот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top