четврток, 20 септември 2018 | Вести денес: 69 ново

ИОК ја укина супензијата на Русите

Интернационалниот олимписки комитет ја укина суспензијата на Рускиот комитет, пренесе руската организација.

Со тоа Русите го добиваат полниот статус во интернационалната организација, и за разлика од игрите во Пјонгчанг, на натпреварите под капата на ИОК ќе можат да настапуваат под националното знаме.

Русија беше суспендирана поради систематски допинг, а не мина најсјајно и на Зимските игри во Јужна Кореа каде двајца спортисти од земјата одново беа позитивни на недозволени средства.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top