петок, 21 септември 2018 | Вести денес: 115 ново

Најлошото допрва доаѓа: Црвен метеоаларм, мраз ќе ја окова целатата земја (ФОТО+ВИДЕО)

Поларниот бран, што беше најавен, утрово стигна во Хрватска. Забележани се минусни температури.

Најниската температура е измерена на Зивижан, односно минус 17,2 степени Целзиусови.

Во останатите градови температурата се движи меѓу минус три до минус девет.

Снег денеска паѓа во Далмација, но не се очекува снежната покривка да биде поголема од неколку сантиметри.

На одредени места лошите временски услови го отежнуваат сообраќајот.

Во неделата што следува се очекува темепратурите дополнително да паѓаат. Метеоалармот е вклучен во цела Хрватска поради ниските темепратури и силниот ветар.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top