понеделник, 24 септември 2018 | Вести денес: 105 ново

Во Србија се роди првиот принц по 90 години

Принцезата Даница Караѓорѓевиќ, сопруга на српскиот принц Филип, денеска роди син. Мајката и бебето се добро, а извор близок на пралската двојка открива дека наследникот Караѓорѓевиќ ќе се вика Стефан.

Во чест на раѓањето на момчето попладнево се огласија 49-те ѕвона на храмот „Свети Сава“ во Белград, а благослов за тоа дал самиот патријарх Иринеј.

Принцот Стефан е прво дете на принцот Филип и принцезата Даница, ќрка на истакнатиот српски уметник Циле Маринковиќ.

Прицот Стефан е прво мапко дете во кралското семејство родено на територијата на Србија по цели 90 години. Неговиот татко Филип, вториот син на принцот Александар Втори Караѓорѓевиќ и принцезата Марија, е роден во Фејрфакс во Вирџинија, на 15 јануари 1982 година, а денеска живее во Лондон.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top