среда, 19 септември 2018 | Вести денес: 0 ново

Музејот на македонската револузионерна борба следен на листата за отстрел на Грчев

Министерот за култура Роберт Алаѓозовски ги негира наводите дека отстанувањето на споменикот на Ќосето е дел од договорото со Бугарија. Алаѓозовски вели дека работната група за ревизија на проектот „Скопје 2014“ ги анализира спорните споменици и институции дел по дел, а евентуалното отстранување ќе биде во соглансност со законските процедури.

-Тие од една страна анализираат и конкретни споменици, од друга страна анализираат и институции. Во таа смисла и Музејот на ВМРО ќе биде дел од нивната сеопсежна анализа и тоа многу брзо, а секако дека ќе се осврнат и на 1000 мали сувенири и статуетки од „Скопје 2014“, вели министерот за култура Роберт Алаѓозовски.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top