среда, 19 септември 2018 | Вести денес: 0 ново

Најлудиот потег во уметничко лизгање направен на ЗОИ (видео)

Сурија Бонали е поранешна француска натпреварувачка во уметничко лизгање. Има пет злата од европските првенства и три сребра од светските. Позната како уметничка лизгачка која редовно му пркоси на системот, во 1998 на Зимските олимписки игри во Нагано (Јапонија) ги изгубила шансите за медал па решила со еден потег да ги „разбуди духовите“.

Направила бекфлип со приземјување на само една лизгалка, потег кој поради тоа што е крајно ризичен, иако таа го изведувала неверојатно добро, го забраниле.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top