понеделник, 24 септември 2018 | Вести денес: 105 ново

Работнички го совлада Вардар за прв пролетен триумф

Работнички стигна до првиот триумф во пролетниот дел од Првата македонска фудбалска лига совладувајќи го Вардар со 2-1 во рамките на 21.коло.

„Роматичарите“ на самиот старт постигна два гола, преку Себастијан Херера и Виктор Ангелов, изненадувајќи го ривалот, а во завршницата играа и со играч помалку, поради исклучувањето на голманот Даниел Божиновски.
Вардар успеа да намали со голот на Горан Попов во 78.минута, но победата сепак заслужено му припадна на Работнички.

По овој пораз Вардар остана на .место со осум бода помалку о длидерот Шкендија и е уште подалеку од одбрана на трофејот, додека Работнички со трите бода има 27 и се искачи на 4.место.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top