вторник, 25 септември 2018 | Вести денес: 109 ново

Груби: Решението за името може да биде без уставни промени и без „ерга омнес“

Артан Груби од ДУИ вечерва во гостување на телевизија 24 рече дека може да се изнајде достоинствено решение за спорот за името без да се менува македонскиот Устав и без решението да биде „ерга омнес“, односно да не биде за севкупна употреба.

Тој на ова дополни и дека со едно такво достоинствено решение македонскиот јазик ќе си остане македонски.

Груби рече дека ДУИ смета дека референдум не е потребен, но доколку се одлучи референдум сепак да има, ДУИ ќе направи се за тој да биде успешен.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top