вторник, 25 септември 2018 | Вести денес: 109 ново

Трамп воведе најголем пакет санкции досега за Северна Кореја

Администрацијата на американскиот претседател, Доналд Трамп, стави под санкции повеќе од 50 бродови на поморски и трговски компании од Северна Кореја во најновиот обид да го зголеми притисокот врз земјата поради нејзината нуклеарна програма, објави Асошиејтед прес.

Трамп рекол дека ова е најголем пакет санкции воведени досега кон Северна Кореја. Санкциите се насочени кон приходите од гориво и трговија.

Објавата доаѓа во моменти кога Јужна Кореја е домаќин на Зимските олимписки игри и постои прилика двете Кореи тоа да го искористат како шанса да ги обноват преговорите, објави АП.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top