вторник, 25 септември 2018 | Вести денес: 109 ново

„Аферата Мис Стон“ – нова музејска едукациска алатка

„Аферата Мис Стон“ е нова едукациска алатка што денеска ќе ја промовира Музејот на македонската борба. Изработена е од студенти на Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство-ФИНКИ, со поддшка на Британскиот совет.

Станува збор за интерактивна 3Д веб-сцена наменета за учениците од основното и средното образование и за сите кои сакаат да научат повеќе за овој настан од македонската историја.

Алатката може да се користи како ИКТ-метод во наставниот процес и затоа денеска ќе биде промовирана пред наставници од основните и средните училишта од Скопје. Промоцијата ќе продолжи со работилница на која претставници на музејот и наставници заедно ќе ги истражат можностите за нејзиното користење.

Студентите од ФИНКИ ја изработија едукациската алатка „Аферата Мис Стон“ под менторство на проф. Бобан Јоксимоски.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top